Zaloguj

Jerzy NOWOSIELSKI (1923-2011) 'Akt' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2017-12-03
Numer aukcji:7060667446
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1412 zł

 

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011)
"Akt"

drzeworyt, 1960 rokAutentyczna grafika autorstwa jednego z absolutnych klasyków polskiej sztuki współczesnej - Jerzego Nowosielskiego, przedstawiająca akt. W pionowej kompozycji artysta ukazał leżącą na łóżku półnagą postać widzianą od góry. Postać ujęta została w charakterystycznym dla Nowosielskiego, ciasnym, ściętym kadrze i smukłej, wydłużonej stylizacji.

Motyw aktu przewija się w sztuce Jerzego Nowosielskiego wielokrotnie. Samo przedstawianie nagości kobiecej miało dla artysty wymiar więcej niż jedynie cielesny, jak sam mówił: "(...) pełna synteza spraw duchowych z rzeczywistością empiryczną dokonuje się właśnie w postaci kobiety (...)".


 

Technika: drzeworyt na papierze. Praca niesygnowana.

 

 


Jerzy Nowosielski (1923 - 2011) Krakowski malarz, grafik, ilustrator, scenograf. W 1940 r. rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 r. członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 był profesorem ASP w Krakowie. Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej. Jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m. in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej k. Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostasów (m. in. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie). Prace artysty znajdują się w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy). W 1993 r. został laureatem Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Pomimo wspólnych zainteresowań członków, Grupa Krakowska pozostała zespołem indywidualności. Jedyność Nowosielskiego, czy nawet osobność, dostrzeganą od dawna, w pełni uwidoczniła wystawa w warszawskiej "Zachęcie". 

 

Wymiary: 15 x 10 cm (wymiar kompozycji), z ramą: 30 x 25 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w czarną, lakierowaną ramę (ztw. lakier fortepianowy) z kremowym passe partout.

 

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.
Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT