Zaloguj

St FILIPKIEWICZ (1879-1944) Zakopane KoneserKrakow

Data sprzedaży:2017-12-06
Numer aukcji:7062192166
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 2100 zł

 

Stefan Filipkiewicz (1879 - 1944)
"Zima w Zakopanem"


Autentyczna praca jednego z najwybitniejszych uczniów Jana Stanisławskiego - Stefana Filipkiewicza, przedstawiająca zimę w Zakopanem. Na pierwszym planie widoczna jest esowata wstęga potoku płynącego między ośnieżonymi brzegami o stromych zboczach. W głębi po lewej stronie widoczny jest las smukłych, wysokich drzew. W oddali rozciąga się nieco zamglony, zimowy pejzaż podgórski. Nad całością góruje błękitne niebo z białymi obłokami

Artysta zasłynął jako malarz krajobrazów Tatr i Podhala uchwyconych często w porze zimowo-wiosennego przesilenia. W jego obrazach sugestywnie oddana głębia perspektywiczna wciąga wzrok widza w rozległą przestrzeń podgórskiego pejzażu zwieńczonego masywem Tatr. Mocne kontrasty barw oddają tu rozbłyski słońca na płatach śniegu zalegającego na górskich graniach; głębokie szafirowe cienie w partiach regla lasów, zieleń łąk i rudawe igliwie świerków stapiają się w akord kolorystyczny stanowiący kwintesencję górskiej przyrody (za: http://culture.pl/pl/tworca/stefan-filipkiewicz).

 

 

Technika: akwarela na papierze. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "Stefan Filipkiewicz" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie pieczęć z krakowskiego Salonu Artystów Malarzy Polskich, który działał w okresie międzywojennym przy ul. Urzędniczej z wypisanymi odręcznie danymi obrazu.

 

 


Stefan Filipkiewicz (1879 - 1944)
malarz i grafik, pejzażysta. W latach 1900-1908 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Pankiewicza i Jana Stanisławskiego. Już w czasie studiów brał udział w wystawach krakowskiego TPSP, później uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Był przede wszystkim pejzażystą, uznawanym za jednego z najwybitniejszych uczniów Stanisławskiego i jego szkoły pejzażu. Malował krajobrazy tatrzańskie i podhalańskie, pejzaże z podkrakowskiego Radziszowa, gdzie spędzał wakacje, a w latach późniejszych także widoki nadmorskie. Malował również dekoracyjne martwe natury z bukietami kwiatów. Zajmował się grafiką, ilustracją, projektowaniem plakatów i medali. Od roku 1908 był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. W latach 1913-1914 prowadził kurs malarstwa dekoracyjnego w Szkole Przemysłowej w Krakowie, od 1930 wykładał w ASP w Krakowie, a od 1937 był profesorem tej uczelni. Uczestnik wielu wystaw; w 1929 roku otrzymał złoty medal na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu, w 1933 roku nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności za całokształt twórczości. W latach 1914-1917 służył w Legionach, w czasie drugiej wojny światowej działał w konspiracji. Był Sekretarzem Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Uchodźcami Polskimi na Węgrzech i Placówki w Budapeszcie - przedstawicielstwa Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Aresztowany przez gestapo, prawdopodobnie z końcem lipca 1944 został wywieziony do obozu w Mauthausen-Gusen, gdzie 23 sierpnia został zamordowany wraz z innymi współpracownikami w konspiracji. 

 

Wymiary: 33 x 47 cm, z ramą: 51 x 65 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, krakowską ramę o bogato zdobionych narożnikach.

 

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).
Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków


 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT