Zaloguj

Feliks RYBAKOWSKI (XX w.) 'Wawel' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2017-12-04
Numer aukcji:7062212989
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 320 zł

 

Feliks Rybakowski (1. poł. XX w.)
"Kaplica Zygmuntowska na Wawelu"

1930 rok


Autentyczna praca tworzącego na początku XX wieku krakowskiego malarza - Feliksa Rybakowskiego, przedstawiająca Kaplicę Zygmuntowską przy katedrze wawelskiej w Krakowie. Od lewej strony widoczny jest fragment Kaplicy Wazów, na której narożu stoi figura św. Władysława. Po środku kompozycji znajduje się tytułowa Kaplica Zygmuntowska, nazywana perłą polskiego renesansu. Wyróżnia ją charakterystyczny, ośmioboczny bęben, na którym umieszczona jest kopuła pokryta złotą blachą ze wzorem rybiej łuski. Początkowo kopuła była kryta miedzianą blachą, wyzłocono ją pod koniec XVI wieku i jest to jedyny tego typu zabytek w Polsce. Po prawej stronie widoczna jest Kaplica biskupa Jakuba Zadzika. Całość została ukazana przez artystę w zimowej aurze – widoczny jest śnieg leżący na kopułach kaplic, a przed wejściem do katedry widać ślady butów na śniegu.

Ten fragment katedry wawelskiej bardzo często był plenerem malarskim dla artystów z Krakowa, ale także z całej Polski i zagranicy, głównie ze względu na swoją malowniczość i unikatowość, ale także historię. Do artystów, którzy szczególnie umiłowali portretowanie tego zakątka należeli m.in. Leon Wyczółkowski i Stanisław Fabijański.

 

 

Technika: akwarela na papierze. Praca sygnowana i datowana w prawym, dolnym rogu: "Feliks Marjan Rybakowski 1930 r." (sygnatura oryginalna, autorska).


 

 

Wymiary: 35 x 24,5 cm, z ramą: 47 x 37 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w srebrną ramę z szarym passe partout.

 

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.
Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków
 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT