Zaloguj

Andrzej OLEŚ (1886-1952) 'W cyrku' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2017-12-14
Numer aukcji:7076418241
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 680 zł

 

Andrzej Oleś (1886 - 1952)
"W cyrku"

1925 rok

 

Autentyczna praca autorstwa znanego, krakowskiego malarza - Andrzeja Olesia, przedstawiająca scenę w cyrku. W poziomej kompozycji artysta ujął dynamiczną scenę z cyrkowej areny z występem akrobatki. Młoda dziewczyna w złotej sukience wykonuje gimnastyczne akrobacje galopując na siwym koniu - jest to tak zwana woltyżerka. Występowi towarzyszą dźwięki kapeli, która ma swoje miejsce ponad areną. Ławki naokoło sceny wypełnione są widzami, przyglądającymi się z zaciekawieniem akrobacjom cyrkowym.

Występy cyrkowe były lubianym tematem przez artystów działających w pierwszej ćwierci XX wieku - przyciągały dynamizmem i niezwykłą barwnością. Szczególnie chętnie po tę tematykę sięgali francuscy malarze m.in. Edgar Degas, Henri de Toulouse-Lautrec, a z rodzimych artystów m.in. Alfons Karpiński.

 


Technika: akwarela na papierze. Praca sygnowana i datowana w prawym, dolnym rogu: "A. Oleś. | 1925" (sygnatura oryginalna, autorska).


 


Andrzej Oleś (1886 - 1952) polski malarz, ur. 1 października 1886 w Iwoniczu, zm. 31 października 1952 w Kielcach. Po ukończeniu Gimnazjum św. Anny w Krakowie w roku 1907 wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w latach 1907-1908 uczęszczał do pracowni Leona Wyczółkowskiego, a w latach 1911-1913 do pracowni Stanisława Dębickiego. W czasie studiów otrzymał nagrodę oraz medale brązowe za prace perspektywiczne i akt. Równocześnie studiował na Wydziale Prawa i administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 1913 roku uzyskał stopień doktora. Przez kolejne trzy lata uczył rysunku w Gimnazjum św. Jacka w Krakowie. Od 1915 do 1917 roku kontynuował sam studia u Wojciecha Weissa. Otrzymał wówczas nagrodę i brązowy medal na wystawie dorocznej. Odbył podróże artystyczne do Wiednia, Włoch i na Węgry. W roku 1936 zamieszkał na stałe w Kielcach, gdzie pracował jako konserwator wojewódzki i kierownik Oddziału Sztuki przy Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. W czasie okupacji udzielał prywatnych lekcji rysunku i malarstwa, od roku 1944 prowadził wykłady z historii sztuki na kursach tajnego Uniwersytetu w Kielcach. Po wojnie przyczynił się do powstania kieleckiego oddziału ZPAP, którego został prezesem. W latach 1946-1947 prowadził kursy rysunku i malarstwa przy Szkole Rzemiosł Artystycznych. Wykładał też historię sztuki w seminarium duchownym. Od 1948 roku opiekował się działem malarstwa w Muzeum Świętokrzyskim. Od roku 1932 był członkiem grupy Zwornik i Towarzystwa Grafików, ponadto należał do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Związku Polskich Artystów Plastyków, Towarzystwa Miłośników Przeszłości Krakowa. Brał udział w pracach Komisji do Badań Historyków Sztuki w Kielcach, w którym przewodniczył sekcji plastycznej. Brał udział w licznych wystawach w Krakowie, Warszawie, Lwowie, Łodzi, Wilnie, Bydgoszczy, Poznaniu, Zakopanem, Kielcach, Radomiu, Zagrzebiu, Belgradzie, Paryżu, Sztokholmie, Kapsztadzie i Chicago.Wymiary:
20 x 26,5 cm, z ramą: 31,5 x 38,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą ramę z ornamentem roślinnym z kremowym passe partout.
Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków


 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT