Zaloguj

A. KARPIŃSKI (1875-1961) 'Polowanie' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2017-12-14
Numer aukcji:7076428094
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 740 zł

 

Alfons Karpiński (1875 - 1961)
"Na polowanie"


 

Autentyczny obraz znanego i cenionego, krakowskiego artysty - Alfonsa Karpińskiego, przedstawiający postać męską. Mężczyzna idący na polowanie ukazany został w półpostaci, ubrany jest w długi, zimowy płaszcz, na głowie ma czapkę. Na ramieniu wspiera strzelbę. Myśliwy ujęty został w chodzie, w drodze na polowanie.

Choć Karpiński zasłynął głównie dzięki swoim martwym naturom, równie chętnie malował portrety. Artur Schröeder pisał o Karpińskim, że posiada "zdolność uchwycenia indywidualności modela i zrozumienie jego właściwości fizycznych i psychicznych", czego przykładem jest prezentowana praca.

 


Technika: ołówek na papierze żeberkowym. Praca sygnowana monogramem wiązanym w prawym, dolnym rogu: "ak" (sygnatura oryginalna, autorska).


 


Alfons Karpiński (1875-1961) malarz, ur. 20.II 1875 r. w Rozwadowie k. Tarnobrzegu, zm. 6.VI 1961 r. w Krakowie. Syn Alfonsa - sędziego powiatowego oraz Barbary Heleny z Pyszów. W 1885 zamieszkał z rodzicami w Krakowie gdzie w latach 1891 – 1899 studiował w SSP m.in. u I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego. W tym samym czasie by utrzymać się zajmował się kopiowanie obrazów i projektowaniem pocztówek. W 1903 roku wyjechał do Monachium gdzie kontynuował studia, następnie udał się do Wiednia gdzie do 1907 roku uczył się u Kazimierza Pochwalskiego. W czasie pobytu w Wiedniu wiele podróżował, m.in. do Wenecji, Budapesztu, Drezna, Londynu. W latach 1908 – 1912 przebywał w Paryżu, skąd odwiedzał Kraków by brać udział w przygotowaniach do przedstawień Zielonego Balonika, przez pół roku pracował jako nauczyciel rysunku na Wyższych Kursach dla Kobiet im. A. Branieckiego również w Krakowie. Podczas I wojny światowej służył w armii austriackiej, po tym jak został ranny przydzielono go do kwatery prasowej z zadaniem rysunkowego dokumentowania wojennych zniszczeń – rysunki te były wystawiane w TPSP w Krakowie i Wiedniu. W 1922 powrócił do Paryża. Był członkiem m.in. : TPSP, Secesji Wiedeńskiej, Grupy Dziesięciu, Grupy Zero, Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, TZSP, wystawiał zarówno w kraju jak i za granicą, otrzymał wiele nagród. Sporadycznie zajmował się grafiką , m.in. wykonywał zaproszenia dla „Zielonego Balonika” w technice litografii. We wczesnym okresie twórczości malował wiejskie sceny rodzajowe i pejzaże podkrakowskich Bronowic, po wyjeździe za granicę tematem jego prac były sceny z życia Monachium i Paryża. Był pod dużym wpływem impresjonizmu. Po roku 1920 tematem jego dzieł staje się mieszkalne wnętrze, kwiaty, namalował również wiele obrazów z wizerunkami kotów i psów, jednak głównym tematem stała się postać kobiety, bardzo rzadko malował mężczyzn. Pozy modela były najczęściej bardzo proste, poddane młodopolskiej stylizacji. W Paryżu najczęściej portretował swoją ulubioną modelkę Jane - jej oraz innym portretowanym, często aktorkom krakowskim nadawał wyraz „kobiety demonicznej”, wielokrotnie malował również portrety żony. Obrazy te, malowane płaską plamą, o płynnych konturach, stłumioną gamą barwną, z rozproszonym światłocieniem cieszyły się popularnością, podobnie jak liczne martwe natury kwiatowe.Wymiary: 26
 x 16,5 cm, z ramą: 40,5 x 31 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą ramę w kolorze ciemnego brązu z kremowym passe partout.
Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków


 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT