Zaloguj

Jerzy KOSSAK (1886-1955) 'Zima' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2017-12-14
Numer aukcji:7076434747
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 4936 zł

 

Jerzy Kossak (1886 - 1955)
"Pejzaż zimowy"

olej na sklejce


Autentyczny obraz jednego z najsłynniejszych, polskich malarzy batalistów - Jerzego Kossaka, przedstawiający pejzaż zimowy. W kompozycji zbliżonej do kwadratu artysta ukazał leśną ścieżkę  prowadzącą między drzewami. Po lewej i prawej stronie rozciąga się zielona gęstwina lasu, sama ścieżka pokryta jest warstwą świeżego śniegu, malowniczo odbijającego światło słoneczne. W oddali widoczny jest ciemny zarys górzystego horyzontu, nad całością widoczne jest błękitne niebo z jasnymi, różowymi obłokami.

Choć Jerzy Kossak najchętniej sięgał po tematykę batalistyczną, sprawnie radził sobie także z pejzażem, czego przykładem jest prezentowana praca. Obraz pochodzi z wczesnych lat twórczości Jerzego Kossaka, powstał przed 1930 rokiem.

 

 

Technika: olej na sklejce. Praca sygnowana w lewym, dolnym rogu: "Jerzy Kossak" (sygnatura oryginalna, autorska - ciemniejsze tło w pobliżu sygnatury wynika z faktu, że ten fragment kompozycji nie był odczyszczony przez konserwatora aby uniknąć osłabienia widoczności samej sygnatury). 

 

Jerzy Kossak (1886 - 1955) Jerzy Kossak, herbu Kos (ur. 11 września 1886 w Krakowie, zm. tamże 11 maja 1955), polski malarz, syn Wojciecha Kossaka, brat Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.Jerzy Kossak dorastał obserwując pracę swojego dziadka i ojca. Już w dzieciństwie wykazywał spore uzdolnienia plastyczne i był wielką nadzieją dla swojego ojca Wojciecha. Szlifował swój talent w pracowni ojca. Pierwszą wystawę miał 1910 roku w Krakowie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego talent został dostrzeżony, a wystawiony cykl napoleoński zebrał pochlebne opinie. W czasie I wojny światowej służył na froncie włoskim w randze porucznika pułku ułanów austriackich. W okresie międzywojennym malował w pracowni stworzonej przez Wojciecha. Był dwukrotnie żonaty: z pierwszego małżeństwa z ziemianką Ewą Kaplińską miał córkę Marię, z drugiego, z Elżbietą Dzięciołowską-Śmiałowską dwie córki, Glorię i Simonę. Do końca życia mieszkał wraz z drugą żoną i córkami w Kossakówce – rodzinnym domu Kossaków, kupionym jeszcze przez dziadka Juliusza. Od początku swojej drogi artystycznej naśladował ojca, wybierał te same tematy. W okresie służby wojskowej namalował wiele scen o tematyce wojennej. W latach międzywojennych sięgnął do zarzuconego już przez ojca wątku napoleońskiego. Wtedy namalował "Odwrót Napoleona spod Moskwy" (1927), "Bitwę pod piramidami" (1927), "Huzara z koniem w pejzażu zimowym" (1938). Walkę polskich legionów utrwalił na płótnach: "Pościg 6. Pułku Ułanów za bolszewikami" i "Pościg ułanów krechowieckich za bolszewikami", "Majora Edwarda Rydza Śmigłego na czele III Batalionu Pierwszej Brygady Legionów prowadzącego atak na pozycje rosyjskie pod Laskami w dniu 28 października 1914 r.". Nie obca mu była również tematyka folklorystyczna, malował wesela krakowskie i góralskie, sceny polowań (Bieg myśliwych z psami za jeleniem z 1927 r.). Spod jego pędzla wyszło wiele portretów.


 

 

Wymiary: 21 x 25 cm (w świetle ramy), z ramą: 30 x 33 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, profilowaną ramę z delikatnym ornamentem plecioną.

 

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).
Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT