Zaloguj

NIKIFOR (1895-1968) 'Wąsacz' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2017-12-19
Numer aukcji:7081338883
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1400 zł

 

Nikifor Krynicki (1895 - 1968)
"Wąsacz"


Autentyczna praca jednego z najbardziej znanych malarzy prymitywistów - Nikifora Krynickiego, przedstawiająca wąsacza.  W pionowej kompozycji autor ukazał mężczyznę z wąsami ujętego w półpostaci stojącego za pulpitem lub mównicą w kościele. Mężczyzna ma na sobie garnitur, czyta z otwartej księgi leżącej przed nim.


Szybki szkic został wykonany przez na małym kartoniku co pokazuje jego niezwykłą artystyczną płodność i natchnienie, które nie pozwalały na marnowanie czasu i szukanie bardziej odpowiednich podkładów i środków, tylko czyste tworzenie "tu i teraz".

 

Technika: ołówek na papierze. Na odwrocie fragment opakowania papierosów "Triumf" oraz okrągła pieczęć z napisem w otoku: "MISTRZ Z KRYNICY | NIKIFOR" i mała, prostokątna z napisem: "NIKIFOR - MALARZ | KRYNICA".

 

Nikifor Krynicki (1895 - 1968) Właściwie Epifaniusz Drowniak. Ceniony łemkowski malarz prymitywista. Samotny, żyjący w nędzy i przez większość życia uważany za upośledzonego psychicznie kalekę, pochłonięty pasją malarską, pod koniec życia został doceniony i uznany na całym świecie za jednego z najwybitniejszych prymitywistów. Tożsamość Nikifora została stworzona przez ówczesne władze, kiedy to w 1962 roku sąd w Muszynie ustalił jego akt urodzenia z podaniem fikcyjnych danych obojga rodziców, na wniosek Stefana Półchłopka, przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Krynicy. Akt ten został unieważniony na wniosek Zjednoczenia Łemków i Prokuratury w 2003 roku. Sam Epifaniusz Drowniak o sobie wcześniej mówił i podpisywał się na obrazach jako Nikifor, Netyfor lub Matejko. Być może w obawie przed represjami władz, zaakceptował dowód osobisty z fikcyjnym nazwiskiem Krynicki. Talent Epifaniusza Drowniaka przejawiał się głównie w twórczości na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru, na których uwieczniał autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwie. W centrum Krynicy Zdroju, nad potokiem Kryniczanka w zabytkowej willi Romanówka znajduje się muzeum Nikifora. 

Wymiary: 8 x 6,5 cm, z ramą: 18 x 22,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w czarną, głęboką ramę z szarym passe partout.

 

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).
Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT