Zaloguj

A. UNIECHOWSKI (1903-1976) Nad rzeką KoneserKrakow

Data sprzedaży:2017-12-27
Numer aukcji:7093840811
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1925.99 zł

 

Antoni Uniechowski (1903 - 1976)
"Popołudnie nad rzeką"


 

Autentyczna pracą znanego i cenionego rysownika - Antoniego Uniechowskiego przedstawiającą scenę ciepłego popołudnia nad rzeką. Na pierwszym planie widoczna jest grupa dzieci prowadzona przez wychowawczynię lub opiekunkę na piknik na łonie natury. Dzieci, niosąc koszyki z prowiantem, w pośpiechu i rozbawieniu zmierzają na miejsce docelowe. W tle widoczny jest fragment dużej barki na rzece. Sceneria oraz stroje charakterystyczne dla początku XIX wieku budują właściwy i unikatowy dla Uniechowskiego nastrój.

Antoni Uniechowski wielokrotnie był nagradzany za ilustarcje książkowe, charakterystyczna dla jego trórczości jest narracyjność i teatralność przedstawianych przez niego scen - był również twórcą scenografii teatralnych i filmowych.

 


Technika: tusz na papierze. Praca sygnowana monogramem w prawym, dolnym rogu: "AU" (sygnatura oryginalna, autorska). Rysunek wykonany na arkuszu papieru firmowego z adresem Kraków, ul. Basztowa 8.


 


Antoni Uniechowski (1903 - 1976) Grafik, rysownik. Studiował w warszawskiej akademii u K. Tichego i W. Jastrzębowskiego. Interesował się szczególnie historią sztuki; z czasem miał dojść do wielkiego znawstwa w dziedzinach rzemiosła artystycznego, kostiumologii, stylu wnętrz w różnych epokach. Po ukończeniu studiów zajmował się grafiką użytkową i rysunkiem, w którym doszedł do charakterystycznego stylu odznaczającego się lekką, szkicową kreską. Projektował także plakietki, tablice pamiątkowe, tkaniny, wystawy i wnętrza sklepowe. Lata okupacji spędził w Warszawie, zajmując się dorywczymi pracami i sprzedażą swoich rysunków. Po wojnie nawiązał współpracę z "Przekrojem?. Wkrótce jego rysunki zaczęła zamieszczać większość ilustrowanych czasopism polskich. Był również wziętym ilustratorem książek. Wraz z żoną Felicją, historyczką sztuki, stworzyli w Warszawie dom wypełniony książkami i przedmiotami artystycznymi, a przy tym otwarty dla licznych gości. W 1956 artysta zajął się scenografią teatralną, za którą przyszły projekty dla filmu i telewizji. Był laureatem licznych nagród za ilustrację i grafikę książkową. W 1974 r miała miejsce wystawa indywidualna artysty w Zachęcie, będąca podsumowaniem jego dorobku w 70-lecie urodzin.Wymiary: 26
 x 21 cm (wymiar arkusza). Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w oliwkowe passe partout.
Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT