Zaloguj

Jan SZANCER (1902-1973) Hesia i Nela KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-01-04
Numer aukcji:7100509616
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 810 zł

 

Jan Marcin Szancer (1902-1973)
"Hesia i Nela"


 

Autentyczny obraz słynnego ilustratora i scenografa - Jana Marcina Szancera, przedstawiający postać dziewczynki. Brunetka ubrana jest w brązową sukienkę z plisowaną spódnicą, na wierzchu ma czarny fartuszek z falbankami u dołu i przy rękawach. Na nogach ma czarne rajtuzy i wysokie, czarne buciki.

Kostium przeznaczony był dla postaci sióstr Hesi i Meli Dulskich do spektaklu "Moralność Pani Dulskiej" w Teatrze Polskim w Warszawie (data premiery 16 marca 1962).

 


Technika: akwarela, tusz, ołówek na papierze. Praca sygnowana monogramem wiązanym w prawym, dolnym rogu: "jms" (sygnatura oryginalna, autorska). W obrębie kompozycji autorski opis dotyczący stroju postaci.


 


Jan Marcin Szancer (1902 - 1973) polski malarz, grafik i ilustrator. W latach 1920-1926 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Władysława Jarockiego, Józefa Mehoffera, Teodora Axentowicza i Karola Frycza, następnie w latach 1928-1929 pod kierunkiem Józefa Pankiewicza w paryskim oddziale ASP. W latach 30. kilkakrotnie wystawiał obrazy i rysunki, m.in. w krakowskim TPSP, w Poznaniu i Belgradzie. Po wojnie zajął się głównie ilustracją książkową, zwłaszcza książek dla dzieci. Współpracował z czasopismami "Świerszczyk" i "Płomyk". Od 1951 roku był profesorem ASP w Warszawie. Zasłynął jako autor ilustracji do ponad 200 książek, m.in. do Akademii Pana Kleksa, Pinokio, Brzechwa dzieciom, Lokomotywa, Rzepka, Ptasie radio, Dziadek do Orzechów, Baśni Andersena, Pana Tadeusza Mickiewicza, Trylogii Sienkiewicza i wielu innych. Zajmował się też tworzeniem scenografii teatralnych i filmowych, zaistniał również jako reżyser i scenarzysta, był pierwszym kierownikiem artystycznym polskiej TV.Wymiary:
34 x 24 cm, z ramą: 48 x 37,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w lakierowaną ramę w kolorze czarnym (tzw. lakier fortepianowy) z kremowym passe partout.
Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków
 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT