Zaloguj

S. JAXA (1867-1952) Molo w Orłowie KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-01-04
Numer aukcji:7100675177
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 4500 zł

 

Soter Jaxa-Małachowski (1867 - 1952)
"Widok na molo w Orłowie"

gwasz na papierze, 32 x 69 cm


Autentyczny obraz jednego z najsłynniejszych polskich marynistów - Sotera Jaxy Małachowskiego, przedstawiający widok na molo w Orłowie. Na pierwszym planie widoczny jest fragment brzegu bałtyckiego. Na skraju plaży i morza stoi drewniana łódź. W oddali, na horyzoncie widnieje molo w Orłowie, przy którym zacumowana jest inna łódź. Bałtyk jest łagodny, jego jasną powierzchnię wypełniają delikatne fale, linia horyzontu jest jasna, oświetlona porannym słońcem.

Soter Jaxa Małachowski, choć mieszkał na stałe w Krakowie, najchętniej malował morskie pejzaże, czego przykładem jest prezentowany widok Orłowa.


 

Technika: gwasz na papierze. Praca sygnowana i datowana w prawym, dolnym rogu: "S Jaxa | 1934" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie owalny stempel składu materiałów malarskich Róży Aleksandrowicz w Krakowie, ulica Basztowa 11.

 

 


Soter Jaxa-Małachowski (1867 - 1952) malarz urodzony w Wolanowie pod Odessą w 1867, zmarł w 1952 w Krakowie. Uczęszczał do szkoły średniej w Odessie, gdzie również uczył się w szkole rysunkowej. W latach 1892-1894 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego i Władysława Łuszczkiewicza, a od 1894 roku w Szkole Rysunku i Malarstwa Stanisława Grocholskiego w Monachium, gdzie mieszkał do 1901 roku. W 1902 roku powrócił do Krakowa i osiadł tam na resztę życia. Był członkiem warszawskiego TZSP. Uprawiał głównie malarstwo pejzażowe, specjalizując się w pejzażach morskich i nokturnach, chętnie malował widoki tatrzańskie i widoki miejskie. Jego najlepsze prace powstały przed I wojną światową, gdy jako człowiek majętny, malował głównie dla siebie. Należą do nich m.in. olejne pejzaże morskie z okolic rodzimej Odessy. Konieczność zarobkowania na malarstwie odbiła się po wojnie negatywnie na jego twórczości. Malował więcej i pośpiesznie, często powielając dawne pomysły, a wyłącznie dawniej stosowaną technikę olejną coraz częściej zastępował temperą, gwaszem, akwarelą i pastelem, zaś płótno - tekturą. 

 

Wymiary: 32 x 69 cm, z ramą: 41 x 78 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, profilowaną ramę zdobioną ornamentem plecionką. 


Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).
Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków
 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT