Zaloguj

Jan WOJNARSKI (1879-1937) 'Kraków' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-01-10
Numer aukcji:7111685844
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 494.96 zł

 

Jan Wojnarski (1879 - 1937)
"Plac Mariacki w Krakowie"

akwaforta


 

Autentyczna praca znanego, krakowskiego grafika i profesora Akademii Sztuk Pięknych - Jana Wojnarskiego, przedstawiająca Plac Mariacki w Krakowie. Na pierwszym planie po lewej stronie widoczny jest fragment kościoła ąw. Barbary. W centralnej części kompozycji artysta ukazał boczne wejście do bazyliki Mariackiej, które znajduje się od południowej strony. Po lewej stronie, przy ścianie kościoła, ustawione jest charakterystyczne epitafium wykonane z czarnego "marmuru" dębnickiego i krzyż. Nad całością góruje strzelista sylwetka kościoła Mariackiego z dwoma wieżami - hejnalicą i dzwonnicą. Ujęcie zostało ukazane z perspektywy arkady łączącej Mały Rynek z Placem Mariackim.
Technika: akwaforta na papierze. Praca sygnowana, opisana ołówkiem poniżej kompozycji: "własnoręcz. odb. (Kraków) | JWojnarski" (sygnatura oryginalna, autorska). Grafika opisana i reprodukowana w: Lewińska Gwóźdź, "Jan Wojnarski. Między niebem a kamieniem", Pelplin (bdw.), il. 45 (tam zatytułowana: Kościół Mariacki z gołębiami).


 


Jan Wojnarski (1879 - 1937) Polski grafik, malarz, profesor ASP w Krakowie. Pochodził z rodziny kościelnego organisty. Od 1902 studiował na krakowskiej ASP pod kierunkiem prof. Floriana Cynka, Jana Stanisławskiego i Leona Wyczółkowskiego. W latach 1904 – 1905 odbył artystyczną podróż do Włoch. Po powrocie rozpoczął naukę grafiki warsztatowej w pracowni prof. Józefa Pankiewicza. Od 1911 pracował na ASP w Krakowie, początkowo jako młodszy asystent, potem asystent a od 1929 jako profesor na Wydziale Grafiki. W 1937 zdobył złoty medal na międzynarodowej wystawie w Paryżu. W tym samym roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[1]. Jego pejzaże otrzymywały liczne wyróżnienia na krajowych i międzynarodowych wystawach. Malarstwo Wojnarskiego to przede wszystkim pejzaże, najczęściej niewielkich formatów, zdradzające duży wpływ szkoły Jana Stanisławskiego. Szczególnie znane są prace graficzne Wojnarskiego, wykonywane najczęściej technikami akwaforty, miedziorytu i litografii. Wykonana w latach dwudziestych XX w. barwna litografia Portret własny znajduje się w zbiorach Muzeum Brytyjskiego. Wiele prac Wojnarskiego znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym w Warszawie. 
Wymiary: 245 x 170 mm (wymiar kompozycji), z ramą: 37 x 27 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w oryginalną, przedwojenną ramę zdobioną delikatnym ornamentem plecionką z kremowym passe partout.
Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków


 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT