Zaloguj

Eugeniusz ZAK (1884-1926) 'Sielanka' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-01-11
Numer aukcji:7111705034
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 315 zł

 

Eugeniusz Zak (1884 - 1926)
"Sielanka" 

Autentyczna grafika jednego z najbardziej znanych przedstawicieli Ecole de Paris – Eugeniusza Zaka. Praca ukazuje sielankową scenę odbywającą się na łonie natury. W centralnej części kompozycji widoczny jest mężczyzna w powiewającym na wietrze szaliku i szpiczastej czapce, grający na mandolinie. Obok niego, błogo zasłuchana w dźwięki melodii, leży młoda kobieta z rękami założonymi pod głową. Para znalazła na swoje spotkanie ustronne miejsce pośród traw i drzew, w tle po prawej stronie widoczny jest fragment budowli.

Praca pochodzi z albumu "La porte Lourde. Poémes en prose de René Morand, dessins hors-texte par Eugéne Zak" wydanego w Paryżu w 1929 roku przez Galerie Zak.
Ryciny opisane i reprodukowane w katalogu B. Brus-Malinowskiej "Eugeniusz Zak 1884-1926" wydanym przez Muzeum Narodowe w Warszawie w 2004 roku (s. 220-221, nr kat. IV / 1 - 9, il.).
Technika: miękki werniks na papierze.


 

Eugeniusz Zak (1884 - 1926) Malarz i rysownik, ur. 15 grudnia 1884 w Mogilnie na Mińszczyźnie, zm. 15 stycznia 1926 w Paryżu. Był jednym z czołowych przedstawicieli Ecole de Paris. Pochodził z zasymilowanej rodziny żydowskiej z Mohylna na Mińszczyźnie. Rozpoczął studia w 1902 roku w Paryżu w tamtejszej Ecole des Beaux-Arts u Jean-Louisa Gerome'a i Academie Colarossi u Paula Alberta Besnarda. Naukę uzupełnił w Monachium u Antona Azbego. W 1903 podróżował do Włoch, co wywarło silny wpływ na jego artystyczną wrażliwość, szczególnie malarstwo włoskiego quatroccenta widziane w muzeach Rzymu i Florencji. Na stale przeniósł się do Paryża w 1904 roku, gdzie wystawiał na paryskich Salonach: Jesiennym, Niezależnych czy Towarzystwa Narodowego Sztuk Pięknych. Wiele też wystawiał w galeriach Paryża, Nowego Jorku, Kolonii czy Londynu. W latach 1906 - 1908 często podróżował do Bretanii będąc pod silnym wpływem symbolistów i nabistów z kręgu Maurice’a Denis. Należał do grona Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu, gdzie zaprzyjaźnił się między innymi z Romanem Kramsztykiem, Melą Mutter i Leopoldem Gottliebem. W 1912 został profesorem w paryskiej Academie de la Palette. Część I wojny światowej spędził w Nicei i Vence, by w 1916 udać się do kraju i zamieszkać w Częstochowie. Stamtąd nawiązał kontakty z grupą przyszłych Formistów. Potem mieszkał w Warszawie, gdzie współzakładał stowarzyszenie artystów Rytm w 1921. Następnie wyjechał do Niemiec, Berlina, Bonn i Kolonii. Stworzył własny synkretyczny styl, na który oddziałały włoskie quatroccento, symbolizm Puvis de Chavaness,a, styl Cezanne'a, Picassa, Maurice'a Denisa oraz szkoły w Pont-Aven. Był przeciwnikiem awangardy, ale w jego malarstwie odnaleźć można wpływy, przetworzone przez własną osobowość twórczą. Najważniejszą cechą jego sztuki było tworzenie z wyobraźni, sięganie do motywów sztuki dawnej i ich dekoracyjne przekształcanie. Za najdoskonalszą uważał sztukę wczesnego włoskiego renesansu. Malował nastrojowe, idylliczne pejzaże z samotnymi melancholijnymi postaciami lub parami kochanków oraz idealizowane portrety odzwierciedlające jego fascynacje malarstwem Botticellego i Leonarda. Jego postacie i arkadyjski pejzaż przesiąknięte są rzewnym smutkiem. Są to głównie rybacy, pasterze, kobiety z dziećmi, także komedianci, tancerze, kuglarze, włóczędzy, pokazani czasem w pustym wnętrzu, czasem jako mieszkańcy Arkadii.
Wymiary: 
110 x 130 mm (wymiary kompozycji), z ramą: 31 x 28 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w szeroką, srebrną, przecieraną ramę.
Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT