Zaloguj

Leszek PIASECKI (1928-1991) Kirasjer KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-01-10
Numer aukcji:7111742767
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 2617.89 zł

 

Leszek Piasecki (1928 - 1991)
"Pruski kirasjer"


olej na płótnie, 60 x 50 cm


Autentyczny obraz znanego malarza batalisty, ucznia Jerzego Kossaka - Leszka Piaseckiego, przedstawiający pruskiego jeźdźca. W pionowej kompozycji ukazany został pruski kirasjer w charakterystycznym stroju. Mężczyzna ma na sobie jasny płaszcz, na głowie czapkę. Ochronę zapewnia mu stalowy pancerz - kirys. Na nogach ma wysokie buty ze skóry dla ochrony kolan przed bolesnymi zderzeniami w czasie jazdy. Kirasjer dosiada czarnego rumaka ujętego w galopie.

Leszek Piasecki, który był uczniem Jerzego Kossaka, najczęściej ukazywał w swoim malarstwie sceny batalistyczne, chętnie przedstawiając historyczne mundury.

 

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "Leszek Piasecki" (sygnatura oryginalna, autorska).

 

Leszek Piasecki (1928 - 1991) malarz - batalista. Początkowo przez kilka lat uczył się w Szkole Przemysłu Artystycznego we Lwowie oraz w prywatnych pracowniach Stanisława Batowskiego i Zygmunta Rozwadowskiego. Po wojnie osiedlił się w Katowicach i tam studiował w Wyższej Szkole Artystycznej, a od 1951 roku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u profesorów: Ignacego Pieńkowskiego, Fryderyka Pautscha, Jana Hoplińskiego i Jerzego Fedkowicza. Przyjaźnił się z Jerzym Kossakiem i malował w jego pracowni w Kossakówce. W latach 1956-1962 jako grafik był stałym współpracownikiem tygodnika "Panorama". W 1974 roku zamieszkał w Wiedniu i został prezesem Związku Polaków w Austrii "Strzecha". Z okazji trzechsetnej rocznicy zwycięskiej bitwy pod Wiedniem, namalował olbrzymi obraz pamiątkowy. Jego obrazy eksponowane były w wielu krajach Europy i w Ameryce, znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach m.in. w Muzeum Polskim w Rapperswill w Szwajcarii.


 

 

Wymiary: 60 x 50 cm, z ramą: 68 x 58 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, profilowaną ramę.

 

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).
Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT