Zaloguj

Franciszek WÓJCIK (1903-1984) Potok KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-01-17
Numer aukcji:7120526588
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 887 zł

 

Franciszek Wójcik (1903 - 1984)
"Tatrzański potok"

 

Autentyczny obraz znanego, zakopiańskiego pejzażysty - Franciszka Wójcika, przedstawiający tatrzański potok. Głębokie koryto potoku, którego brzegi pokryte są grubym śniegiem, wyłania się z dolnej części kompozycji i tworzy esowatą linię prowadzącą wzrok widza w głąb sceny. Tafla wody jest pofalowana, a odbijające się w niej drzewa, tworzą barwny miraż na jej powierzchni, który wyraziście wyróżnia się spośród ośnieżonego podłoża.

Franciszek Wójcik gdy mieszkał w Zakopanem, najchętniej malował podtatrzańskie oraz górskie pejzaże, takie jak prezentowany, których wiele odnaleźć można w licznych zbiorach prywatnych.
Technika: olej na tekturze. Na odwrocie potwierdzenie autentyczności podpisane przez wnuczkę artysty. Proweniencja: praca pochodzi z kolekcji rodzinnej artysty.

 

Franciszek Wójcik (1903 - 1984) uczył się w Państwowej Szkole Przemysłowej im. Stanisława Szczepanowskiego we Lwowie, a następnie na krakowskiej Akademii u Kazimierza Sichulskiego, Xawerego Dunikowskiego, Władysława Jarockiego, Wojciecha Weissa, Stanisława Kamockiego. Pierwszą wystawę indywidualną miał w roku 1925 w Kowlu, kolejną zaś w roku 1927 we Lwowie. W roku 1938 ukończył z wyróżnieniem akademię i jako stypendysta rządu włoskiego podjął studia w rzymskiej Accademia di Belle Arti. W Rzymie miał też swoją pierwsza zagraniczną wystawę indywidualną. Naukę miał kontynuować w Paryżu, lecz wybuch II wojny uniemożliwił mu wyjazd. Artysta osiedlił się w Zakopanem, i tam spędził resztę życia. W roku 1945 wstąpił do zakopiańskiego oddziału ZPAP. Wójcik malował pejzaże, portrety, martwe natury utrzymane w konwencji realistycznej. Zajmował się też konserwacją sztuki sakralnej (także złotnictwa). Miał około 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, w tym dwie największe - jubileuszowe z okazji 50-lecia i 60-lecia pracy twórczej. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz muzealnych w kraju i za granicą. Za swoją twórczość był wielokrotnie wyróżniany przez Ministra Kultury i Sztuki oraz Związek Polskich Artystów Plastyków: otrzymał złotą odznakę za szczególny wkład w realizowaniu celów i zadań ZPAP (1976), złotą odznakę za zasługi dla Zakopanego (1978) oraz złotą odznakę za zasługi dla województwa nowosądeckiego (1981). Zmarł 27 stycznia 1984 roku w Zakopanem, i tam został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na "Pęksowym Brzyzku".
Wymiary: 20 x 28 cm, z ramą: 29,5 x 39 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą, słotą ramę z płóciennym passe partout.
Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).
Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT