Zaloguj

Jerzy PANEK (1918-2001) Autoportret KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-01-18
Numer aukcji:7125117228
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 676 zł

 

Jerzy Panek (1918 - 2001)
"Autoportret"

 

Autentyczna praca znanego, krakowskiego malarza i drzeworytnika - Jerzego Panka, przedstawiająca portret własnyArtysta w pionowej kompozycji ukazał portret własny w specyficznej dla siebie, uproszczonej, świadomie "prymityzowanej" manierze. Owalna twarz naznaczona jest zielonymi, szarymi i różowymi plamami, schematycznie określającymi oczy, nos i usta.

Jerzy Panek stworzył wiele autoportretów w różnych technikach - drzeworycie, rysunku, malarstwie. Prezentowana praca jest przykładem na niezwykle ekspresyjną i autoironiczną twórczość artysty.

 


Technika: tłusty pastel na papierze. Praca sygnowana i datowana w prawym, dolnym rogu: "Panek | 89". (sygnatura oryginalna, autorska). 

Jerzy Panek (1918 - 2001) urodził się w 1918 r w Tarnowie. Zmarł w styczniu 2001 r w Krakowie. Studia rozpoczął w 1937 r w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie na Wydziale Grafiki pod kierunkiem Andrzeja Jurkiewicza i Władysława Jarockiego. W czasie okupacji kontynuował studia w Kunstgewerbeschule (do 1942). Po wojnie w latach 1945-48 kontynuował naukę na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie u Eugeniusza Eibischa i Zbigniewa Pronaszki. Uprawiał grafikę, malarstwo i drzeworyt, w którym osiągnął prawdziwe mistrzostwo. W latach 60-tych powstały najsłynniejsze cykle drzeworytnicze: Autoportrety, Kobiety obłąkane, Pastuchy, Pasterki, Latawce, Chorągwie, i Próby portretów Józefa Gielniaka. Olejne autoportrety zostały pokazane na wystawie Polaków portret własny w 1979 r. W 1983 r powstają ostatnie drzeworyty. Artysta maluje pastelami, rysuje wykonuje akwaforty. Był członkiem międzynarodowych stowarzyszeń twórczych m.in. : XYLON. Wielokrotnie wystawiany i nagradzany - Złoty Medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki w New Delhi 1971, Nagroda im. Jana Cybisa 1988 r. Prace w zbiorach muzealnych w Polsce, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii a także w zbiorach prywatnych na całym świecie.
Wymiary: 21
 x 14 cm (wymiar arkusza), z ramą: 24 x 27,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w srebrną, przecieraną ramę, sam arkusz umieszczony jest między dwoma szybami.
Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT