Zaloguj

Jan BUKOWSKI (1873-1943) Żółte róże KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-01-28
Numer aukcji:7139339712
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1552 zł

 

Jan Bukowski (1873 - 1943)
"Żółte róże"

1926 rok
olej na tekturze, 45,5 x 59 cm


 

Autentyczny obraz znanego, krakowskiego malarza - Jana Bukowskiego, przedstawiający martwą naturę z bukietem róż w wazonie. Artysta ukazał kompozycję obiektów stojących, drewnianym stole. Na środku, w wysmukłym, białym wazonie zdobionym kobaltowymi dekoracjami ułożone są żółte, dojrzałe róże. Kilka płatków opadło na stół i odbijają się w błyszczącym blacie stołu. Obok wazonu ustawiona jest porcelanowa filiżanka ozdobiona kwiatowym motywem. Tło stanowi bliżej nieokreślone wnętrze.

Jan Bukowski zasłynął przede wszystkim jako autor witraży i polichromii w licznych krakowskich i okolicznych kościołach, chętnie tworzył też martwe natury, czego przykładem jest prezentowana praca.Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana i datowana w prawym, dolnym rogu: "J. Bukowski | 1926" (sygnatura oryginalna, autorska).

Jan Bukowski (1873 - 1943) polski malarz i grafik. W latach 1893-1900 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1895 udało mu się wybrać w podróż naukową do Wenecji, Florencji, Wiednia. W latach następnych dokształcał się w zakresie grafiki i sztuce dekoracyjno-użytkowej w pracowniach: paryskiej E. Grasseta oraz monachijskiej Szkole Graficznej E. Neumanna i H. Wolffa. W okresie 1904-1915 był kierownikiem artystyczny drukarni uniwersyteckiej w Krakowie, od 1912 profesor w Szkole Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Członek Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka i współorganizator Towarzystwa Polskiego Sztuka Stosowana. Wiele lat był również kierownikiem artystycznym Zakładu Witrażów S. G. Żeleńskiego w Krakowie. Projektował wnętrza, witraże, kilimy, meble i bibeloty. Uprawiał akwarelę oraz malarstwo olejne i ścienne (np. na początku XX w. polichromie w 4 kaplicach w kościele Mariackim w Krakowie, polichromia w kościele jezuitów w Krakowie, kościele cystersów w Mogile oraz w sali obrad Rady Miasta Krakowa), wykonywał ekslibrisy (np. Muzeum Narodowego w Krakowie, 1901, Biblioteki Jagiellońskiej, 1906). Największe zasługi położył w dziedzinie grafiki książkowej i artystycznego introligatorstwa, w których stosował kolor, złocenia i motywy ludowe.
Wymiary: 
45,5 x 59 cm (w świetle ramy), z ramą: 53 x 66,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry (niewielki defekt tektury u dołu pracy). Praca oprawiona w oryginalną, profilowaną ramę w kolorze złotym (kilka odprysków na jej krawędziach).
Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT