Zaloguj

Jan HRYNKOWSKI (1891-1971)Dziewczyna KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-01-29
Numer aukcji:7139463546
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1790 zł

 

Jan Piotr Hrynkowski (1891 - 1971)
"Dziewczynka we wnętrzu"

olej na płótnie, 60,5 x 50 cm

 

Autentyczny obraz znanego, krakowskiego malarza i grafika - Jana Hrynkowskiego, przedstawiająca dziewczynkę we wnętrzu. W pionowej kompozycji autor ukazał młodą dziewczynę siedzącą na krześle w pokoju. Dziewczynka ma na sobie krótką sukienkę z kołnierzem, krótko ścięte włosy. We wnętrzu widoczne są elementy wyposażenia - szafka z bukietem kwiatów, zielone kotary, na podłodze parkiet. Całość utrzymana jest w dość ciemnej tonacji barwnej, z dominantą chłodnych odcieni.

Jan Hrynkowski, który znany jest jako jeden z grupy Formistów Polskich, w późniejszym okresie swojej twórczości sięgał także po temat portretu, czego przykładem jest prezentowana praca.
Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana po lewej stronie: "jhrynkowski" (sygnatura oryginalna, autorska).

 

Jan Piotr Hrynkowski (1891 - 1971) malarz, grafik, scenograf, urodzony w Żelechowie pod Lwowem. Absolwent krakowskiej akademii sztuk pięknych; malarstwa uczył się pod okiem Stanisława Dębickiego i Józefa Pankiewicza, rzeźby – u Konstantego Laszczki. Akademię ukończył rok przed wybuchem I wojny światowej, w której brał czynny udział jako żołnierz 1. Brygady Legionów Polskich. Swoją naukę kontynuował w Paryżu (1921-1922) studiując malarstwo dekoracyjne. Przez większość życia pozostawał związany ze środowiskiem artystycznym Krakowa. Od roku 1917 był jednym z Ekspresjonistów Polskich (późniejszych Formistów), w 1925 roku należał do założycieli Cechu Artystów Plastyków „Jednoróg”, był ponadto współtwórcą i wieloletnim prezesem krakowskiego Związku Plastyków. Pracował również jako scenograf w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Bogatą i różnorodną twórczość Hrynkowski prezentował m.in. na indywidualnych wystawach w 1946,1948,1960 roku. W trakcie swojej drogi twórczej sięgał po różnorakie style, rozwiązania plastyczne i formalne, techniki malarskie (olej, gwasz, akwarela, tempera) i graficzne, tematykę (akty, studia figuralne i portretowe, martwe natury, pejzaże). Jeszcze w okresie studiów w Krakowie namalował kilka obrazów bliskich francuskiego fowizmu, potem pozostawał pod wpływem rodzimej formy ekspresjonizmu, stosował kubizującą deformację form, dążył do uchwycenia w obrazie dynamiki ruchu, malował kompozycje formistyczne („Kuglarze uliczni”, 1919). Z czasem zainteresowania formalne i realistyczny temat połączył z koloryzmem, co zaowocowało wypracowaniem własnego, indywidualnego stylu. Jego najciekawszym wyrazem stały się prace malowane od lat 30.,dekoracyjne, bogate fakturalnie i nasycone barwą, pejzaże („Ogród luksemburski”,1934) i martwe natury („Martwa natura ze szparagami”, 1934). W latach 40., jego płótna stały się gładsze, artysta sięgnął po język groteski, ich bohaterami czyniąc mocno okonturowane figury pajaców i marionetek. Po wojnie kontynuował tematykę pejzażową, tyle że w łagodniejszej kolorystyce, w martwych naturach nie zrezygnował jednak ze śmiałych, czasem kontrastowych zestawień barwnych. Mniej znaną część dorobku artysty stanowią jego grafiki, plakaty, rzeźby, utwory literackie.
Wymiary: 60,5 x 50 cm, z ramą: 71 x 60,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w profilowaną ramę w kolorze złotym zdobioną ornamentem perełkowania.
Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).
Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT