Zaloguj

Fr.STAROWIEYSKI (1930-2009) 'Salome' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-01-31
Numer aukcji:7142483351
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 810 zł

 

Franciszek Starowieyski (1930 - 2009)
"Salome"

 

Autentyczna praca słynnego polskiego surrealisty - Franciszka Starowieyskiego, przedstawiająca Salome. Na fragmencie zużytej, białej koperty artysta stworzył rysunek będący szkicem kompozycyjnym do plakatu opery Richarda Straussa "Salome". W pionowym polu ukazana została biblijna postać nagiej Salome, która trzyma przy boku ściętą głowę Jana Chrzciciela. Ten motyw był lubianym i często wykorzystywanym przez wielu artystów ze względu na poruszający wątek morderstwa okraszony erotyczną aurą.

Prezentowana praca jest typowym przykładem twórczości Franciszka Starowieyskiego - jego malarstwo cechowała fascynacja zmysłowym ciałem kobiecym o "rubensowskich" kształtach oraz refleksja nad przemijaniem i śmiercią ujęte w groteskowej manierze i często barokowej stylizacji.

 


Technika: ołówek na papierze. W obrębie kompozycji autorskie podpisy ołówkiem: "STRAŁS SALOME | SZTRAŁS | STRAUß" oraz adres nadawcy zapisany obcą ręką. Po lewej stronie pieczęć oraz potwierdzenie autentyczności podpisane przez żonę artysty - Teresę Starowieyską.
Franciszek Starowieyski (1930 - 2009) znany również pod pseudonimem Jan Byk. Malarz, rysownik, grafik, twórca plakatów, barokowej kaligrafii, scenografii teatralnej i telewizyjnej. Studiował malarstwo w ASP w Krakowie w pracowni W. Weissa i A. Marczyńskiego (1949-52), a następnie w ASP w Warszawie w pracowni M. Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Posługiwał się bogatą ornamentacją, posiadał indywidualny system znaków, w którym nierzadko na plan pierwszy wysuwał motyw przemijania. Jeden z "kultowych" polskich artystów współczesnych. Autor licznych plakatów teatralnych i filmowych oraz grafiki książkowej, projektów scenograficznych dla teatrów i telewizji; grafiki artystycznej, malarstwa olejnego i ściennego. Stworzył oryginalny surrealistyczno-groteskowy styl wypowiedzi plastycznej; jego twórczość cechuje ogromna fantazja, rozmach, zmysłowość, fascynacja ciałem człowieka i śmiercią oraz precyzyjny warsztat. Pomysłodawca i realizator spektakli Teatru Rysowania, w czasie których na oczach publiczności powstają wielkoformatowe kompozycje. Znawca i kolekcjoner sztuki, głównie XVII-wiecznej. Przez szereg lat tworzył na przemian w pracowniach w Warszawie i w Paryżu. Zrealizował ponad 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli "polskiej szkoły plakatu". Grał również jako aktor w filmach Andrzeja Wajdy „Danton” i Krzysztofa Zanussiego „Struktura kryształu”. Uczestniczył w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą, m. innymi w: Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, USA, we Włoszech. Był pierwszym Polakiem, który miał indywidualną wystawę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1985).
Wymiary: 15,5 
x 17 cm (w świetle passe partout), z ramą: 32 x 34,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w białą, przecieraną ramę z ciemnozielonym passe partout.


Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT