Zaloguj

Jerzy KOSSAK (1886-1955) 'Napad' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-02-01
Numer aukcji:7147019090
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 8300 zł

 

Jerzy Kossak (1886 - 1955)
"Napad wilków"


 

Autentyczny obraz jednego z najsłynniejszych, polskich malarzy batalistów - Jerzego Kossaka, przedstawiający scenę napadu wilków na sanie. W centralnej części kompozycji widoczne są sanie pędzące leśną ścieżką, zaprzęgnięte w parę koni wyraźnie podenerwowanych i ujętych w dynamicznych pozach. Na drewnianych saniach siedzi kobieta kuląca się na siedzeniu, woźnica i mężczyzna celujący z pistoletu w kierunku wilka doganiającego sanie. Pozostałe drapieżniki gonią pędzące sanie. Całość kompozycji ujęta w chłodnej, zimowej kolorystyce potęgującej wrażenie głębokiej, mroźnej zimy w czasie której rozgrywa się namalowana scena.

Sceny napadów wilków były popularne w malarstwie polskim XIX i XX wieku - obrazy o tym temacie tworzyli m.in. Alfred Wierusz-Kowalski, Tadeusz Rybkowski, Wojciech Kossak, Jerzy Kossak i wielu innych.

Choć Jerzy Kossak najchętniej sięgał po tematykę batalistyczną, sceny rodzajowe, jak prezentowana praca, także należały do jego ulubionych tematów. Analogiczna kompozycja pod tytułem "Napad wilków na sanie z trójką koni" z 1947 roku jest reprodukowana w monografii Kazimierza Olszańskiego pod nr 199 (por. K. Olszański, Jerzy Kossak, Wrocław 1992).Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana i datowana w prawym, dolnym rogu: "Jerzy Kossak | 1944" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie autorskie pieczęcie: "Stwierdzam autentycz | ność tego obrazu | Jerzy Kossak", okrągła pieczątka z herbem Kos i napisem w otoku: "JERZY KOSSAK. Kraków. Pl. Kossaka 4".


Jerzy Kossak (1886 - 1955) Jerzy Kossak, herbu Kos (ur. 11 września 1886 w Krakowie, zm. tamże 11 maja 1955), polski malarz, syn Wojciecha Kossaka, brat Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.Jerzy Kossak dorastał obserwując pracę swojego dziadka i ojca. Już w dzieciństwie wykazywał spore uzdolnienia plastyczne i był wielką nadzieją dla swojego ojca Wojciecha. Szlifował swój talent w pracowni ojca. Pierwszą wystawę miał 1910 roku w Krakowie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego talent został dostrzeżony, a wystawiony cykl napoleoński zebrał pochlebne opinie. W czasie I wojny światowej służył na froncie włoskim w randze porucznika pułku ułanów austriackich. W okresie międzywojennym malował w pracowni stworzonej przez Wojciecha. Był dwukrotnie żonaty: z pierwszego małżeństwa z ziemianką Ewą Kaplińską miał córkę Marię, z drugiego, z Elżbietą Dzięciołowską-Śmiałowską dwie córki, Glorię i Simonę. Do końca życia mieszkał wraz z drugą żoną i córkami w Kossakówce – rodzinnym domu Kossaków, kupionym jeszcze przez dziadka Juliusza. Od początku swojej drogi artystycznej naśladował ojca, wybierał te same tematy. W okresie służby wojskowej namalował wiele scen o tematyce wojennej. W latach międzywojennych sięgnął do zarzuconego już przez ojca wątku napoleońskiego. Wtedy namalował "Odwrót Napoleona spod Moskwy" (1927), "Bitwę pod piramidami" (1927), "Huzara z koniem w pejzażu zimowym" (1938). Walkę polskich legionów utrwalił na płótnach: "Pościg 6. Pułku Ułanów za bolszewikami" i "Pościg ułanów krechowieckich za bolszewikami", "Majora Edwarda Rydza Śmigłego na czele III Batalionu Pierwszej Brygady Legionów prowadzącego atak na pozycje rosyjskie pod Laskami w dniu 28 października 1914 r.". Nie obca mu była również tematyka folklorystyczna, malował wesela krakowskie i góralskie, sceny polowań (Bieg myśliwych z psami za jeleniem z 1927 r.). Spod jego pędzla wyszło wiele portretów.
Wymiary: 
34 x 48 cm (w świetle ramy), z ramą: 49 x 63,5 cm. Stan zachowania: dobry (praca po kompleksowej, profesjonalnej konserwacji). Praca oprawiona w oryginalną, złotą, krakowską ramę z bogato zdobionymi narożnikami.
Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na naszej aukcji: ODNOŚNIK TUTAJ).Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT