Zaloguj

NIKIFOR (1895-1968) 'Biskup' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-02-11
Numer aukcji:7158159558
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1592.89 zł

Nikifor Krynicki (1895 - 1968)

"Święci przed biskupem"

Autentyczna praca jednego z najbardziej znanych malarzy prymitywistów - Nikifora Krynickiego, przedstawiająca świętych przed biskupem. W poziomej kompozycji autor ukazał scenę ujętą w pejzażu, na tle zachodzącego słońca. W centralnej części stoi biskup w mitrze i z pastorałem w dłoni. Po jego bokach ustawieni są dwa niezidentyfikowani święci z aureolami nad głowami - jednej z nich ma w ręce drewnianą laskę. 

Szybki szkic został wykonany przez na małym kartoniku co pokazuje jego niezwykłą artystyczną płodność i natchnienie, które nie pozwalały na marnowanie czasu i szukanie bardziej odpowiednich podkładów i środków, tylko czyste tworzenie "tu i teraz".

Technika: kredki na papierze. Praca opisana autorsko u dołu: "NAPAX | 50 ZŁ". Na odwrocie autorskie pieczęcie - mała, prostokątna z napisem: "NIKIFOR-MALARZ | KRYNICA" oraz okrągła z napisem w otoku: "MISTRZ Z KRYNICY | NIKIFOR" oraz ręcznie napisana kwota: "100 ZŁ".

Nikifor Krynicki (1895 - 1968) Właściwie Epifaniusz Drowniak. Ceniony łemkowski malarz prymitywista. Samotny, żyjący w nędzy i przez większość życia uważany za upośledzonego psychicznie kalekę, pochłonięty pasją malarską, pod koniec życia został doceniony i uznany na całym świecie za jednego z najwybitniejszych prymitywistów. Tożsamość Nikifora została stworzona przez ówczesne władze, kiedy to w 1962 roku sąd w Muszynie ustalił jego akt urodzenia z podaniem fikcyjnych danych obojga rodziców, na wniosek Stefana Półchłopka, przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Krynicy. Akt ten został unieważniony na wniosek Zjednoczenia Łemków i Prokuratury w 2003 roku. Sam Epifaniusz Drowniak o sobie wcześniej mówił i podpisywał się na obrazach jako Nikifor, Netyfor lub Matejko. Być może w obawie przed represjami władz, zaakceptował dowód osobisty z fikcyjnym nazwiskiem Krynicki. Talent Epifaniusza Drowniaka przejawiał się głównie w twórczości na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru, na których uwieczniał autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwie. W centrum Krynicy Zdroju, nad potokiem Kryniczanka w zabytkowej willi Romanówka znajduje się muzeum Nikifora.

Wymiary: 7,5 x 7,3 cm, z ramą: 18 x 22,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w czarną, głęboką ramę z szarym passe partout.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT