Zaloguj

Leszek PIASECKI (1928-1991) Bitwa KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-02-12
Numer aukcji:7164626830
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 4000 zł

Leszek Piasecki (1928 - 1991)

"Bitwa z czasów potopu szwedzkiego"

Autentyczny obraz znanego malarza batalisty, ucznia Jerzego Kossaka - Leszka Piaseckiego, przedstawiający bitwę z czasów potopu szwedzkiego. W poziomej kompozycji autor ukazał dynamiczną scenę walki. Na wszystkicg widocznych planach rozgrywa się zażarta bitwa, całość spowita jest w kurzu unoszącym się spod końskich kopyt, z kłębów szarości wyłaniają się postaci walczących żołnierzy. Całość ujęta jest w równinnym pejzażu, nieopodal lasu sosnowego.

Leszek Piasecki, który był uczniem Jerzego Kossaka, najczęściej ukazywał w swoim malarstwie sceny batalistyczne, chętnie przedstawiając historyczne mundury i walki.

Potop szwedzki - najazd Szwecji na Rzeczpospolitą w lipcu 1655 roku w czasie II wojny północnej (1655-1660). Była to kontynuacja wojen, jakie ze Szwedami prowadził Zygmunt III Waza, a później także Władysław IV.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana i datowana w lewym, dolnym rogu: "p. W. Bartyzelowi | Piasecki Leszek | 1952" (sygnatura oryginalna, autorska).

Leszek Piasecki (1928 - 1991) malarz - batalista. Początkowo przez kilka lat uczył się w Szkole Przemysłu Artystycznego we Lwowie oraz w prywatnych pracowniach Stanisława Batowskiego i Zygmunta Rozwadowskiego. Po wojnie osiedlił się w Katowicach i tam studiował w Wyższej Szkole Artystycznej, a od 1951 roku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u profesorów: Ignacego Pieńkowskiego, Fryderyka Pautscha, Jana Hoplińskiego i Jerzego Fedkowicza. Przyjaźnił się z Jerzym Kossakiem i malował w jego pracowni w Kossakówce. W latach 1956-1962 jako grafik był stałym współpracownikiem tygodnika "Panorama". W 1974 roku zamieszkał w Wiedniu i został prezesem Związku Polaków w Austrii "Strzecha". Z okazji trzechsetnej rocznicy zwycięskiej bitwy pod Wiedniem, namalował olbrzymi obraz pamiątkowy. Jego obrazy eksponowane były w wielu krajach Europy i w Ameryce, znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach m.in. w Muzeum Polskim w Rapperswill w Szwajcarii.

Wymiary: 35 x 48,5 cm, z ramą: 52 x 65 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą ramę z bogato zdobionymi narożnikami (tzw. kossakówkę).

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT