Zaloguj

Jerzy KOSSAK (1886-1955) 'Ułan' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-02-21
Numer aukcji:7177407612
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 8104.99 zł

Jerzy Kossak (1886 - 1955)

"Wspólny posiłek"

olej na płótnie, 60 x 45 cm

Autentyczny obraz jednego z najsłynniejszych, polskich malarzy batalistów - Jerzego Kossaka, przedstawiający scenę wspólnego posiłku. Obraz przedstawia polskiego ułana karmiącego konia. Ułan, ukazany z profilu w półpostaci, ubrany jest w mundur wojskowy, na plecach ma przewieszoną broń. Po otoku czapki żołnierza w kolorze starego złota można wnioskować, że należał on do 8 pułku ułanów Józefa Poniatowskiego II Rzeczypospolitej. Mężczyzna w dłoniach trzyma bochenek chleba, z którego odkrawa kromkę, by podzielić się z gniadym rumakiem. Tło sceny wypełnia pejzaż z wiejską chatami krytymi słomą.

Analogiczne kompozycje są reprodukowane w najważniejszej monografii Jerzego Kossaka pod nr 218 - "Dokarmianie wiernego towarzysza broni" (1936) oraz 220 - "Wspólny posiłek" (1940) (por. K. Olszański, "Jerzy Kossak", Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1992).

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana w lewym, dolnym rogu: "Jerzy Kossak" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie dwie autorskie pieczęcie: "Stwierdzam autentycz | ność tego obrazu | Jerzy Kossak", oraz okrągła pieczątka z herbem Kos i napisem w otoku: "JERZY KOSSAK. Kraków. Pl. Kossaka 4".

Jerzy Kossak (1886 - 1955) polski malarz, syn Wojciecha Kossaka, brat Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.Jerzy Kossak dorastał obserwując pracę swojego dziadka i ojca. Już w dzieciństwie wykazywał spore uzdolnienia plastyczne i był wielką nadzieją dla swojego ojca Wojciecha. Szlifował swój talent w pracowni ojca. Pierwszą wystawę miał 1910 roku w Krakowie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego talent został dostrzeżony, a wystawiony cykl napoleoński zebrał pochlebne opinie. W czasie I wojny światowej służył na froncie włoskim w randze porucznika pułku ułanów austriackich. W okresie międzywojennym malował w pracowni stworzonej przez Wojciecha. Był dwukrotnie żonaty: z pierwszego małżeństwa z ziemianką Ewą Kaplińską miał córkę Marię, z drugiego, z Elżbietą Dzięciołowską-Śmiałowską dwie córki, Glorię i Simonę. Do końca życia mieszkał wraz z drugą żoną i córkami w Kossakówce – rodzinnym domu Kossaków, kupionym jeszcze przez dziadka Juliusza. Od początku swojej drogi artystycznej naśladował ojca, wybierał te same tematy. W okresie służby wojskowej namalował wiele scen o tematyce wojennej. W latach międzywojennych sięgnął do zarzuconego już przez ojca wątku napoleońskiego. Wtedy namalował "Odwrót Napoleona spod Moskwy" (1927), "Bitwę pod piramidami" (1927), "Huzara z koniem w pejzażu zimowym" (1938). Walkę polskich legionów utrwalił na płótnach: "Pościg 6. Pułku Ułanów za bolszewikami" i "Pościg ułanów krechowieckich za bolszewikami", "Majora Edwarda Rydza Śmigłego na czele III Batalionu Pierwszej Brygady Legionów prowadzącego atak na pozycje rosyjskie pod Laskami w dniu 28 października 1914 r.". Nie obca mu była również tematyka folklorystyczna, malował wesela krakowskie i góralskie, sceny polowań (Bieg myśliwych z psami za jeleniem z 1927 r.). Spod jego pędzla wyszło wiele portretów. 

Wymiary: 60 x 45 cm, z ramą: 79 x 63,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w szeroką, lakierowaną ramę w kolorze brązu i złota.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT