Zaloguj

Fr.STAROWIEYSKI (1930-2009) 'Szkice' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-02-20
Numer aukcji:7178683461
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 910 zł

Franciszek Starowieyski (1930 - 2009)

"Frywolne szkice"

Autentyczna praca słynnego polskiego surrealisty - Franciszka Starowieyskiego, przedstawiająca frywolne szkice. Na fragmencie białej, wzorzystej serwety, która jest jednocześnie zadrukowanym menu autor długopisem stworzył serię rysunków. W pionowej kompozycji widoczny jest fragment wnętrza, być może scenografii, wiszący zegara o barokowej stylizacji (sam Starowieyski był kolekcjonerem barokowych dzieł sztuki) oraz kilka szkiców o charakterze erotycznym (m.in. projekt pasa cnoty oraz formy do odlewu sztucznego penisa).

Prezentowana praca jest typowym przykładem twórczości Franciszka Starowieyskiego - jego malarstwo cechowała fascynacja zmysłowym ciałem kobiecym o "rubensowskich" kształtach oraz refleksja nad przemijaniem i śmiercią ujęte w groteskowej manierze i często barokowej stylizacji.

Technika: długopis na papierze. W obrębie kompozycji autorski napis (sygnatura fantazyjnym pseudonimem?): "Seefkehes". Na odwrocie pieczęć oraz potwierdzenie autentyczności podpisane przez żonę artysty - Teresę Starowieyską.

Franciszek Starowieyski (Bratkówka koło Krosna 8 VII 1930 – Warszawa 23 II 2009), używający pseudonimu Jan Byk, studiował w latach 1949-1952 w ASP pod kierunkiem prof. Wojciecha Weissa, po czym kontynuował studia w ASP w Warszawie, uzyskując w 1955 dyplom w pracowni prof. Michała Byliny. W latach 60. i 70. największe uznanie zdobył jako twórca plakatu, w którym szybko dorównał koryfeuszom tej dziedziny sztuki w Polsce. Uprawiał plakat typu autorskiego, o rozpoznawalnym stylu bazującym na zamaszystym i zarazem kaligraficznym rysunku, przede wszystkim zaś zaskakujących, surrealistycznych skojarzeniach. Od 1964 był kierownikiem artystycznym modnego miesięcznika „Ty i Ja”. Z czasem przewagę w jego dokonaniach zdobył „czysty” rysunek, od 1980 często prezentowany w formie dynamicznych seansów tzw. Teatru Rysowania, z udziałem modelek, publiczności i samego artysty, spełniającego się w nim w roli demiurga. Tworzył wiele kompozycji malarskich i rysunkowych emanujących surrealną atmosferę życia na skraju fizycznego rozpadu, będących współczesną wersją tematu vanitas. Zafascynowany kulturą baroku, artysta od 1970 antydatował wszystkie prace o 300 lat wstecz. Artysta był laureatem licznych nagród, które zdobywał m.in. na takich wystawach, jak Biennale Sztuki w Sao Paulo 1973, Międzynarodowa Wystawa Plakatu Filmowego, Cannes 1974, „Annual Key Award”, Los Angeles 1978. Wielokrotnie przebywał w Nowym Jorku na zaproszenie Fundacji Kościuszkowskiej. W 1980 był profesorem w Berliner Hochschule der Künste, w latach 90. wykładał w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Wymiary: 26 x 18,5 cm, z ramą: 41 x 33,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w białą, przecieraną ramę z bordowym passe partout.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT