Zaloguj

T. KOKIETEK (1920-1982) 'Lisowczyk' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-02-25
Numer aukcji:7185196550
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 4509 zł

Tadeusz Kokietek (1920 - 1982)

"Lisowczyk na koniu"

olej na tekturze, 60 x 80 cm

Autentyczny obraz znanego, łódzkiego malarza - Tadeusza Kokietka, przedstawiający Lisowczyka na koniu. W centralnej części kompozycji ukazany został w pełnej postaci, ujęty z profilu kasztanowy, zadbany rumak. Na jego grzbiecie siedzi mężczyzna należący do wojskowej formacji lisowczyków, ubrany jest w barwny strój z długim kaftanem, koszulą, skórzanymi butami, na głowie ma futrzaną czapkę. U jego boku znajduje się szabla, w dłoni trzyma długą pikę. Żołnierz ujęty został na tle szerokiej połaci zielonego pola, równinny teren sięga aż po horyzont.

Lisowczycy byli formacją lekkiej jazdy polskiej o charakterze utrzymującego się z łupów wojska najemnego. Sformowana została w 1614 roku pod wodzą pułkownika Aleksandra Józefa Lisowskiego. Cieszyli się wielką sławą w Europie jako niezrównana w szybkości jazda (pokonywali dziennie do 150 km). Jako niezwykle barwna formacja, wyróżniająca się dzielnością często byli tematem przedstawień malarskich - kilkakrotnie portretował ich Juliusz Kossak i Józef Brandt.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana i datowana w lewym, dolnym rogu: "Tadeusz Kokietek | 1942" (sygnatura oryginalna, autorska).

Tadeusz Kokietek (1920-1982) malarz związany z Łodzią. Od 1950 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Malował historyzujące sceny rodzajowe, myśliwskie i batalistyczne często inspirowane sienkiewiczowską "Trylogią". Tworzył też portrety, pejzaże, zajmował się ilustracją książkową. Duży zespół prac artysty prezentowany był na jego pośmiertnej wystawie retrospektywnej urządzonej w BWA w Łodzi w 1983 roku (106 prac: oleje, akwarele, rysunki). Obrazy artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w łódzkim Urzędzie Wojewódzkim (obrazy "Król Jagiełło nadaje Łodzi prawa miejskie na zamku w Przedborzu" i "Bitwa pod Wiedniem") oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

Wymiary: 60 x 80 cm, z ramą: 66,5 x 86 cm. Stan zachowania: bardzo dobry (praca po konserwatorskim oczyszczeniu). Obraz oprawiony w złotą ramę zdobioną delikatnym ornamentem plecionką przy zewnętrznej krawędzi.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT