Zaloguj

M.WAWRZENIECKI (1863-1943) Handlarka KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-02-28
Numer aukcji:7187076602
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 5750 zł

Marian Michał Wawrzeniecki (1863 - 1943) 

"Pomarańczarka"

1887 rok

Autentyczny obraz znanego, warszawskiego malarza - Mariana Wawrzenieckiego, przedstawiający pomarańczarkę. W wąskiej, pionowej kompozycji artysta ukazał na tle niskiej kamienicy tytułową pomarańczarkę siedzącą wśród towarów, które wystawia na sprzedaż - owoców, warzyw, pieczywa. Starsza kobieta siedzi przy murze skulona w chłodny, jesienny dzień.

Praca ta nasuwa jednoznaczne skojarzenia z "Pomarańczarką" Aleksandra Gierymskiego, która powstała w latach 1880-1881, czyli zaledwie 6-7 lat wcześniej niż obraz Wawrzenieckiego. Analogiczny jest nastrój obrazu, przedstawienie ciemnej Warszawy oraz pewien smutek towarzyszący staruszce.

Praca ta była oferowana na 198 Aukcji Dzieł Sztuki i Antyków Domy Aukcyjnego REMPEX w Warszawie za kwotę 20.000 zł - na naszej aukcji cena wywoławcza 99 zł i brak ceny minimalnej!

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana i datowana w lewym, dolnym rogu: "M. Wawrzeniecki | 1887" (sygnatura oryginalna, autorska).

Marian Michał Wawrzeniecki (1863 - 1943) studia w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Jana Matejki oraz w Akademii monachijskiej. Członek Akademii Umiejętności w Krakowie. Jego specjalnością było badanie kultury dawnych Słowian i jej źródeł. W swoim malarstwie nawiązywał do kultury słowiańskiej (m.in. obrazy Uroczysko słowiańskie, Los, Smok i Ofiara) a jego dzieła pojawiały się na kartkach i znaczkach pocztowych. Jest autorem wielu prac naukowych historycznych i krytycznych. Jego kontrowersyjne poglądy wywoływały w świecie nauki i wśród artystów wiele sporów m.in. ze Stanisławem Witkiewiczem. Uważany za jednego z prekursorów rodzimowierstwa słowiańskiego w Polsce. Malował bardzo indywidualne, odważne w stylu i formie kompozycje o tematyce fantastycznej i baśniowej, nawiązujące czasem do legendarnych dziejów Słowian. Zajmował się też ilustracjami do książek i czasopism, m.in. do "Chimery". Wykonywał także scenografią teatralną.

Wymiary: 77 x 42 cm, z ramą: 85 x 50,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Obraz oprawiony w złotą ramę zdobioną delikatnym ornamentem palmetowym przy wewnętrznej krawędzi.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT