Zaloguj

Aleks. LASZENKO (1883-1944) 'Kair' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-02-26
Numer aukcji:7187157050
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 4617 zł

Aleksander Laszenko (1883 - 1944)

"Wieczór w Kairze"

olej na tekturze, 51 x 71 cm

Autentyczna praca znanego, polskiego malarza-orientalisty - Aleksandra Laszenki, przedstawiająca wieczór w Kairze. We wnętrzu obszernego pomieszczenia z charakterystyczną kolumną wspierającą sklepienia ukazana jest orientalna scena rodzajowa. Przy licznych stołach i długich ławach siedzą postaci mężczyzn i kobiet ubranych w długie, luźne szaty. Mężczyźni mają na głowach typowe nakrycia głowy - czerwone czapki - fezy i białe turbany przepasane opaskami. Scena jest barwna i pełna życia, obrazująca codzienność mieszkańców Kairu.

W sztuce XIX i XX wieku tematyka orientalna stała się bardzo popularna w malarstwie i grafice polskiej. Naturalną reakcją artystów w kontakcie z Orientem była chęć uchwycenia na płótnie jego odmienności. W Polsce podobne kompozycje rodzajowe i portrety najczęściej malowali Adam Styka i Aleksander Laszenko.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana w lewym, dolnym rogu: "A. Laszenko" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie nalepka wystawowa z Domu Sztuki Mieczysława Siemińskiego w Łodzi z odręcznym opisem obrazu. 

Aleksander Laszenko (1883 - 1944) malarz, grafik, podróżnik; studiował malarstwo i orientalistykę w Petersburgu, Kairze i Luksorze; wiele podróżował, w Japonii poznał technikę drzeworytu wielobarwnego, niemal co roku jeździł do Afryki Północnej, fascynował go zwłaszcza Egipt – jego historia i życie codzienne, przyjaźnił się z brytyjskim egiptologiem H. Carterem, odkrywcą grobowca Tutenchamona; w 1918 powrócił do Polski; malował pejzaże, głównie o tematyce orientalnej oraz portrety, zwłaszcza kobiet o egzotycznej urodzie (Córka Ben Brahima, 1938); obok malarstwa uprawiał grafikę, głównie drzeworyt barwny (w 1936 wydał tekę graficzną, w której zaprezentował tematy i motywy wschodnie); jego drzeworyty cieszyły się dużą popularnością; uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych.

Wymiary: 51 x 71 cm, z ramą: 72 x 93,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, szeroką, masywną ramę zdobioną ornamentami prążkowanymi, perełkowaniem i motywem roślinnym.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT