Zaloguj

Kaz. KOPCZYŃSKI (1908-1992) 'Dworek' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-02-28
Numer aukcji:7187174023
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 305 zł

Kazimierz Kopczyński (1908 - 1992)

"Jesień w Żelazowej Woli"

olej na płótnie, 60 x 82 cm

Autentyczny obraz znanego, sądeckiego pejzażysty - Kazimierza Kopczyńskiego, przedstawiający Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. W poziomej kompozycji artysta ukazał szeroką fasadę parterowego dworku polskiego, o charakterystycznych, bielonych ścianach i kolumnowym ganku. Dworek został ujęty w otoczeniu parkowym, jego bryłę częściowo przesłaniają drzewa, których korony mienią się kolorami zieleni i wczesnojesiennych żółcieni.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli - obecnie muzeum biograficzne artysty; ekspozycję stałą stanowi aranżacja wnętrz skromnego XIX-wiecznego dworku, odtwarzająca atmosferę domu rodzinnego kompozytora oraz ekspozycja biograficzna poświęcona Fryderykowi Chopinowi. Oficyna, w której zamieszkał z żoną ubogi nauczyciel Mikołaj Chopin, siłą rzeczy była urządzona skromnie, zgodnie z pozycją materialną rodziny.

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana i datowana w lewym, dolnym rogu: "K. Kopczyński 90" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie autorska nalepka z danymi obrazu, na dolnej listwie ramy nalepka z obszernym biogramem artysty. 

Kazimierz Kopczyński (1908 - 1992) polski artysta malarz, urodził się 4 marca 1908 w Nowym Sączu, zmarł w 1992 r. Jego ojciec był muzykiem i nauczycielem, dyrektorem Szkoły Handlowej w Nowym Sączu. Ukończył gimnazjum klasyczne, a następnie Państwowe Pedagogium w Krakowie, w trakcie studiów uczęszczał do pracowni Henryka Polichta. W domu artysty w Nowym Sączu cała rodzina Kopczyńskich odwiedzana była przez Bronisławę Rychter-Janowską, której wpływy widoczne są w malarstwie artysty. Przyjaźnił się z pejzażystą Kazimierzem Szeligiewiczem. Zadebiutował w 1936 roku w Sosnowcu na zbiorowej wystawie zorganizowanej przez Salon Sztuki Alfreda Wawrzeckiego w Krakowie. W czasie wojny w 1939 roku został zmobilizowany w stopniu podporucznika, został wzięty do niewoli i osadzony w obozie w Bochni. Następnie był przetrzymywany w obozach na terenie III Rzeszy, gdzie organizował koncerty i grał na skrzypcach w orkiestrze. Pod okiem innego jeńca Maksymiliana Feuerringa szlifował swoje malarskie i rysunkowe zdolności. Po wyzwoleniu obozu powrócił do Polski i osiedlił się w Bielsku gdzie jako jeden z pierwszych wstąpił do Polskiego Związku Plastyków w którym przez 40 następnych lat działał w zarządzie lub na stanowisku prezesa. Od 1960 roku regularnie powracał do Nowego Sącza skąd pochodzi wiele jego prac. Był współzałożycielem Grupy Beskid, otrzymał wiele wyróżnień i nagród.

Wymiary: 60 x 82 cm, z ramą: 74 x 94,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w profilowaną ramę w kolorze ciemnego drewna.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT