Zaloguj

Karol BISKE(1863-1928) Chata rybacka KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-03-04
Numer aukcji:7193818036
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 460 zł

Karol Biske (1863 - 1928)

"Chata rybacka"

praca wystawiana w warszawskiej Zachęcie

Autentyczna praca znanego, warszawskiego pejzażysty - Karola Biskego, przedstawiająca chatę rybacką. W poziomej kompozycji ukazany został wczesnojesienny pejzaż. Na pierwszym planie widoczne jest zielone zbocze pagórka, u stóp którego stoi tytułowa chata. Przy drewnianej chacie rośnie niewielki zagajnik z drzewami o zielono-pomarańczowych koronach. Teren wokół domu otoczony jest rozległymi, niebieskimi jeziorami znajdującymi się w równinnym krajobrazie. Praca jest pełna słońca i koloru, co doskonale oddaje wrażenie ciepłego dnia końca lata.

Karol Biske całe życie związany był z Warszawą, ale swoje pejzaże malował w całej Polsce - od morza aż po Tatry. Prezentowana praca mogła powstać nad którymś z mazurskich jezior.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "K. BISKE" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie fragmentarycznie zachowana nalepka wystawowa z Towarzystwa Zachęty Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie z datą przyjęcia 1922? rok.

Karol Biske (1863 - 1928) polski malarz, grafik i pedagog urodzony i działający w Warszawie. Naukę rysunku rozpoczął u A. Głębockiego, później studiował w Klasie Rysunkowej u W. Gersona i A. Kamieńskiego, a w latach 1883-1885 na oddziale pejzażu w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Od 1887 roku pracował w zakładach drzeworytniczych "Tygodnika Illustrowanego". W 1897 roku otworzył w Warszawie własną szkołę malarstwa, uczył także rysunku w szkołach średnich. Zajmował się głównie malarstwem sztalugowym, wykonał też kilka ekslibrisów. Do jego ulubionych tematów należał pejzaż - tworzył widoki wsi polskiej, pejzaże nadmorskie, tatrzańskie. Wystawiał swoje prace przede wszystkim w Warszawie - w Salonie Krywulta, Salonie Artystycznym, Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, W Salonie Sztuki Abe Gutnajera, u C. Garlińskiego oraz w poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego obrazy znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi i wielu kolekcjach prywatnych.

Wymiary: 18 x 23 cm (w świetle ramy), z ramą: 20 x 25 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą ramę zdobioną ornamentem roślinnym.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT