Zaloguj

L. PIASECKI (1928-1991) Poniatowski KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-03-04
Numer aukcji:7197035554
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 5100 zł

Leszek Piasecki (1928 - 1991)

"Książę Józef Poniatowski"

1949 rok

Autentyczny obraz znanego malarza batalisty, ucznia Jerzego Kossaka - Leszka Piaseckiego, przedstawiający księcia Józefa Poniatowskiego na koniu. W poziomej kompozycji autor ukazał Poniatowskiego przemierzającego pole bitwy wraz z innymi dowódcami. Książę ubrany jest w galowy mundur wojskowy, w jakim bardzo często był przedstawiany. Na lewe ramie ma zarzuconą burkę, w której miał zginąć w Elsterze. Tłem na przedstawienia jest fragment wsi z chatami wśród gęstej roślinności.

Leszek Piasecki, który był uczniem Jerzego Kossaka, najczęściej ukazywał w swoim malarstwie sceny batalistyczne, chętnie przedstawiając historyczne mundury i walki.

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana i datowana w lewym, dolnym rogu: "Piasecki Leszek | 1949" (sygnatura oryginalna, autorska).

Leszek Piasecki (1928 - 1991) malarz - batalista. Początkowo przez kilka lat uczył się w Szkole Przemysłu Artystycznego we Lwowie oraz w prywatnych pracowniach Stanisława Batowskiego i Zygmunta Rozwadowskiego. Po wojnie osiedlił się w Katowicach i tam studiował w Wyższej Szkole Artystycznej, a od 1951 roku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u profesorów: Ignacego Pieńkowskiego, Fryderyka Pautscha, Jana Hoplińskiego i Jerzego Fedkowicza. Przyjaźnił się z Jerzym Kossakiem i malował w jego pracowni w Kossakówce. W latach 1956-1962 jako grafik był stałym współpracownikiem tygodnika "Panorama". W 1974 roku zamieszkał w Wiedniu i został prezesem Związku Polaków w Austrii "Strzecha". Z okazji trzechsetnej rocznicy zwycięskiej bitwy pod Wiedniem, namalował olbrzymi obraz pamiątkowy. Jego obrazy eksponowane były w wielu krajach Europy i w Ameryce, znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach m.in. w Muzeum Polskim w Rapperswill w Szwajcarii.

Wymiary: 35,5 x 50 cm, z ramą: 46 x 60,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w szeroką, złotą, profilowaną ramę.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT