Zaloguj

St. WYSPIAŃSKI (1869-1907) 'Kwiaty' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-03-08
Numer aukcji:7206035473
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1058 zł

Stanisław Wyspiański (1869 - 1907)

"Kwiaty"

litografia na papierze, około 1900 roku

Autentyczna grafika autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich artystów - Stanisława Wyspiańskiego, przedstawiająca kompozycję kwiatową. W pionowym formacie autor ukazał rozłożystą roślinę o symetrycznym układzie liści i kwiatów. Podstawę tworzy duży liść o dłoniasto-dzielnym kształcie i poszarpanej krawędzi, z którego wyrasta łodyga rozdzielająca się na boki. W środkowej części widoczny jest otwarty kielich kwiatu o pięciu regularnych płatkach. Całość tworzy ornamentalną, bardzo dekoracyjną kompozycję inspirowaną naturą i poprzedzoną dokładnymi studiami roślin.

Praca stanowiła okładkę do nut "Berceuse" Henryka Opieńskiego na skrzypce i fortepian. Wydawcą zeszytu i zamawiającym patron do litografii był Stanisław Krzyżanowski, drukowano w zakładzie litograficznym Oscara Brandstettera w Lipsku.

Technika: litografia na papierze. Praca sygnowana na płycie monogramem wiązanym w prawym, dolnym rogu: "SW".

Stanisław Wyspiański (1869-1907) wszechstronnie utalentowany poeta i malarz, wybitny artysta okresu Młodej Polski, syn rzeźbiarza Franciszka. Rozpoczął naukę rysunku w 1884 roku jako wolny słuchacz w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie później w latach 1887-1889 kształcił się pod kierunkiem F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i J. Matejki. Równocześnie studiował historię, filozofię, historię sztuki i literatury na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1889-1890 pracował pod kierunkiem Matejki nad polichromią kościoła Mariackiego. W 1890 roku podróżował po Europie, był we Włoszech, Szwajcarii, Francji w Niemczech, w Pradze, na Śląsku, w Wielkopolsce i Toruniu. Lata 1891-1894 spędził w Paryżu, gdzie kształcił się w Académie Colarosii, a później pracował samodzielnie. W 1895 roku wrócił do Krakowa. Był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" (1897), kierownikiem artystycznym pisma "Życie" (1898-1899), a od 1902 roku prowadził katedrę malarstwa dekoracyjnego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projektował malowidła ścienne, witraże, meble, tkaniny, zajmował się ilustracją i zdobnictwem książkowym. We wcześniejszym okresie malował olejno, później przede wszystkim w technice pastelu, tworząc portrety, pejzaże, kompozycje fantastyczno-symboliczne. Autor kilkunastu dramatów, które najczęściej sam reżyserował, projektując scenografię i kostiumy.

Wymiary: 26 x 21 cm (w świetle passe partout), z ramą: 45 x 37,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w profilowaną, złotą ramę z kremowym, płóciennym passe partout o wykrojowym kształcie.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT