Zaloguj

St. DĘBICKI (1866-1924) 'Pod Fuji' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-03-14
Numer aukcji:7213297303
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 3150 zł

Stanisław Dębicki (1866 - 1924)

"Pod górą Fuji"

olej na płótnie, 75,5 x 95 cm

Autentyczny obraz znakomitego polskiego malarza i grafika - Stanisława Dębickiego, przedstawiający scenę pod górą Fuji w Japonii. Na pierwszym planie w centralnej części owalnej kompozycji artysta ukazał kilka postaci w białych szatach zebranych wokół niewielkiego ogniska. Przy ogniu grzeje się trójka dorosłych Japończyków oraz jedno dziecko. Grupa siedzi wśród skał, za nimi rośnie bezlistne, smukłe drzewo. Tłem dla sceny jest masyw Fuji, najwyższej góry Japonii, będącej zarazem świętą górą Japończyków jak i jednym z najważniejszych symboli tego kraju.

Stanisław Dębicki był uznanym znawcą i kolekcjonerem sztuki japońskiej. Od 1900 roku w jego twórczości można zauważyć inspiracje sztuką orientu i stylistyką charakterystyczną dla japońskich drzeworytów barwnych, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: olej na płótnie. Praca opisana na odwrocie: "Stwierdzam że obraz ten | jest autentycznym dziełem Kolegi | prof. Stanisława Dębickiego | Juliusz Makarewicz" (Juliusz Makarewicz (1854-1936) był przyjacielem Dębickiego, profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, malarzem i konserwatorem).

Stanisław Dębicki (1866 - 1924) malarz, grafik, pedagog. Rozpoczął swoją edukację artystyczną - na którą złożyło się kilka semestrów w różnych szkołach, na akademii wiedeńskiej u Christiana Griepenkerla, następnie uczył się w SSP w Krakowie u Władysława Łuszczkiewicza, później w Monachium i Paryżu. Przed wyjazdem do Francji pracował jako wykładowca, po powrocie do kraju zamieszkał we Lwowie, uczył w prywatnej szkole malarstwa. Pracował również w ASP w Krakowie od 1909 roku, w trzy lata później już jako profesor objął katedrę malarstwa religijnego i dekoracyjnego prowadzoną do tej pory przez Stanisława Wyspiańskiego. Należał m.in. do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” oraz do wiedeńskiej Secesji, ponadto był członkiem dyrekcji lwowskiego TPSP. Wczesne prace tego artysty zdradzają inspirację solidnej szkoły realizmu monachijskiego, malował w tym okresie głównie nastrojowe, wysmakowane kolorystycznie sceny rodzajowe z życia Hucułów. Były to przedstawienia świąt, pogrzebów, zabaw i codziennych zajęć. Prócz tego studiował urodę barwnych strojów tego ludu, dążąc do uchwycenia psychologicznej charakterystyki postaci. Ulubionym tematem było jednak utrwalanie życia galicyjskich miasteczek. Dorobek tego artysty nie jest obfity, najwyższy poziom prezentują prace powstałe w okresie lwowskim. Często malował portrety, wizerunki żony, dzieci, autoportrety jak i podobizny wielkich osobistości jak Jan Matejko czy Gabriela Zapolska, pejzaże, nieliczne kompozycje alegoryczno-symboliczne, akty. Pobyt w Paryżu zaowocował zapoznaniem się z impresjonizmem, zainteresowaniem japońszczyzną. Te inspiracje widoczne są w ilustracjach książkowych wykonywanych przez artystę, próbował swoich sił również w grafice użytkowej, malarstwie dekoracyjnym, sporadycznie w rzeźbie.

Wymiary: 75,5 x 95 cm (tondo), z ramą: 98 x 120 cm. Stan zachowania: bardzo dobry (drobne ubytki ramy w dolnej i górnej części). Praca oprawiona w złotą ramę o bogato zdobionych krawędziach. Obraz był oferowany w 2016 roku na Aukcji Sztuki Dawnej domu aukcyjnego DESA Unicum za cenę wywoławczą 18.000 zł i z estymacją na poziomie 25.000 - 35.000 zł - na naszej aukcji cena wywoławcza 99 zł i brak ceny minimalnej !

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT