Zaloguj

Wł. JAROCKI (1879-1965) 'Barbakan' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-03-15
Numer aukcji:7218715469
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 383 zł

Władysław Jarocki (1879 - 1965)

"Zimowy widok na Barbakan i Bramę Floriańską"

Autentyczna grafika znanego, krakowskiego malarza - Władysława Jarockiego, przedstawiająca zimowy widok na Barbakan i Bramę Floriańską. Na pierwszym planie po lewej stronie widoczny jest większy fragment Barbakanu, zwanego w Krakowie w dawnych czasach "rondlem", ze względu na swój kolisty kształt. W głębi po prawej stronie góruje wykonana z kamienia i cegły Brama Floriańska. Przy zaśnieżonej ścieżce Plant stoją smukłe, bezlistne drzewa, przez których gałęzie prześwitują mury obronne oraz krakowskie kamienice.

Widok został ujęty z perspektywy Placu Matejki - bardzo często ten fragment był przedstawiany przez profesorów i studentów Akademii Sztuk Pięknych, gdyż właśnie taki malowniczy kadr widoczny jest z okien pracowni malarskich krakowskiej ASP.

Grafika pochodzi z teki "Kraków" wydanej po 1926 roku, opisanej w opracowaniu M. Grońskiej "Grafika w książce, tece i albumie" wydanej we Wrocławiu w 1994 roku, poz. 28.

Technika: litografia barwna na papierze. Praca sygnowana i datowana na płycie w prawym, dolnym rogu: "WJ1928".

Władysław Jarocki (1879 - 1965) architekt, malarz, grafik i pedagog. Studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1902-1906 pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego. Naukę kontynuował w paryskiej Académie Julian. Zarówno jako architekt, jak i jako malarz prowadził aktywną działalność artystyczną. Należał m. in. do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i wiedeńskiego stowarzyszenia Secesji. W latach 1921-1937 był profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przyczynił się do założenia czasopisma Sztuki Piękne, wychodzącego w Krakowie, w 1924 roku został też jego naczelnym dyrektorem. Malował pejzaże, portrety i sceny rodzajowe. Inspirowały go folklorystycze klimaty Huculszczyzny i Podhala. Od 1912 roku zajął się także grafiką - stosował technikę akwaforty i litografię barwną.

Wymiary: 29,5 x 36 cm, z ramą: 40 x 47 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą ramę imitującą naturalne drewno z kremowym passe partout.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT