Zaloguj

Stanisław BIŃKOWSKI (1900-1978)Żubry KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-03-18
Numer aukcji:7220879941
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 860 zł

Stanisław Bińkowski (1900-1978)

"Żubry w puszczy"

olej na płótnie, 48 x 68 cm

Autentyczny obraz krakowskiego malarza, ucznia Jerzego Kossaka - Stanisława Bińkowskiego, przedstawiający żubry w puszczy. W poziomej kompozycji autor ukazał stado żubrów. Trzy dorosłe osobniki i jedno cielę ukazane zostały w centralnej części wśród gęstej roślinności, ukryte pośród drzew puszczy. Scena ujęta została pod koniec lata, oświetlona jasnym, popołudniowym słońcem, z drzewami, które swoją szatę zmieniają już na jesienną, żółto-pomarańczową.

Przed I wojną światową żubry żyły na terenach Polski na wolności, głównie w Puszczy Białowieskiej. Wybuch wojny, wycofujące się wojska niemieckie, partyzanci rosyjscy i kłusownicy przyczynili się do wybicia tego gatunku. Od lat 20. XX wieku starano się odtworzyć gatunek z osobników żyjących w niewoli. Dziś w Polsce ich liczebność wynosi około półtora tysiąca osobników (w tym ponad połowa w Puszczy Białowieskiej).

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "S. Bińkowski" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie nalepka z autorskim opisem (nieczytelne).

Stanisław Bińkowski (1900-1978) często także jako Bieńkowski. Krakowski malarz. W 1924 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uczył się malarstwa u Józefa Mehoffera, rzeźby w pracowni Konstantego Laszczki, rysunku u Ignacego Pieńkowskiego i Władysława Jarockiego. W latach międzywojennych działał w pracowni Wojciecha i Jerzego Kossaków w krakowskiej Kossakówce, przygotowując podłoża malarskie i podmalówki do popularnych scen batalistycznych i batalistyczno-rodzajowych. Sam pod wpływem Kossaków tworzył początkowo podobne kompozycje - malował liczne sceny z ułanami, wesela krakowskie, głowy koni. Z powodzeniem uprawiał także malarstwo portretowe. Zajmował się dekoracjami ściennymi - na początku lat 60. jako pomocnik Jerzego Nowosielskiego wykonał polichromię dla parafii w Jerzmanowicach. W latach 70. zaczął malować stylizowane, geometryczne portrety, w których czerpał z dorobku formistów polskich.

Wymiary: 48 x 68 cm, z ramą: 54 x 75 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, przecieraną ramę.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT