Zaloguj

A. UNIECHOWSKI (1903-1976) W uścisku KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-03-19
Numer aukcji:7220924723
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1525 zł

Antoni Uniechowski (1903 - 1976)

"W miłosnym uścisku"

Autentyczna pracą znanego i cenionego rysownika - Antoniego Uniechowskiego przedstawiającą scenę rodzajową z kobietą i mężczyzną. W pionowej kompozycji autor ukazał wąsatego mężczyznę trzymającego w ramionach młodą kobietę. Para w objęciach leży na łóżku w niewielkim wnętrzu, obok nich stoi szafka nocna ze świecą. Wystrój i elementy wnętrza charakterystyczne dla początku XIX wieku budują właściwy i unikatowy dla Uniechowskiego nastrój.

Antoni Uniechowski wielokrotnie był nagradzany za ilustarcje książkowe, charakterystyczna dla jego trórczości jest narracyjność i teatralność przedstawianych przez niego scen - był również twórcą scenografii teatralnych i filmowych.

Technika: tusz na papierze. Praca sygnowana monogramem w prawym, dolnym rogu: "AU" (sygnatura oryginalna, autorska).

Antoni Uniechowski (1903 - 1976) grafik, rysownik. Studiował w warszawskiej akademii u K. Tichego i W. Jastrzębowskiego. Interesował się szczególnie historią sztuki; z czasem miał dojść do wielkiego znawstwa w dziedzinach rzemiosła artystycznego, kostiumologii, stylu wnętrz w różnych epokach. Po ukończeniu studiów zajmował się grafiką użytkową i rysunkiem, w którym doszedł do charakterystycznego stylu odznaczającego się lekką, szkicową kreską. Projektował także plakietki, tablice pamiątkowe, tkaniny, wystawy i wnętrza sklepowe. Lata okupacji spędził w Warszawie, zajmując się dorywczymi pracami i sprzedażą swoich rysunków. Po wojnie nawiązał współpracę z "Przekrojem?. Wkrótce jego rysunki zaczęła zamieszczać większość ilustrowanych czasopism polskich. Był również wziętym ilustratorem książek. Wraz z żoną Felicją, historyczką sztuki, stworzyli w Warszawie dom wypełniony książkami i przedmiotami artystycznymi, a przy tym otwarty dla licznych gości. W 1956 artysta zajął się scenografią teatralną, za którą przyszły projekty dla filmu i telewizji. Był laureatem licznych nagród za ilustrację i grafikę książkową. W 1974 r miała miejsce wystawa indywidualna artysty w Zachęcie, będąca podsumowaniem jego dorobku w 70-lecie urodzin.

Wymiary: 29 x 20 cm, z ramą: 51 x 41 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w czarną, lakierowaną ramę (tzw. lakier fortepianowy) z kremowym passe partout.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT