Zaloguj

Jan WOJNARSKI (1879-1937) 'Brama' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-03-20
Numer aukcji:7222791321
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 473 zł

Jan Wojnarski (1879 - 1937)

"Brama"

akwaforta

Autentyczna praca znanego, krakowskiego grafika i profesora Akademii Sztuk Pięknych - Jana Wojnarskiego, przedstawiająca bramę. W pionowej kompozycji autor ukazał fragment muru kościelnego lub cmentarnego z centralnie usytuowaną, kamienną bramą o rzeźbionych drzwiach. Ponad murem widoczne są smukłe, wysokie pnie drzew zwieńczone bujnymi koronami.

Jan Wojnarski był artystą związanym z Krakowem - najczęściej w swojej twórczości ukazywał krakowskie zabytki i widoki oraz inne, małopolskie miasta. Prezentowana brama zapewne prowadzi do jednego z tutejszych kościołów.

Technika: akwaforta na papierze. Praca sygnowana długopisem poniżej kompozycji: "Wojnarski odb." (sygnatura oryginalna, autorska).

Jan Wojnarski (1879 - 1937) polski grafik, malarz, profesor ASP w Krakowie. Pochodził z rodziny kościelnego organisty. Od 1902 studiował na krakowskiej ASP pod kierunkiem prof. Floriana Cynka, Jana Stanisławskiego i Leona Wyczółkowskiego. W latach 1904-1905 odbył artystyczną podróż do Włoch. Po powrocie rozpoczął naukę grafiki warsztatowej w pracowni prof. Józefa Pankiewicza. Od 1911 pracował na ASP w Krakowie, początkowo jako młodszy asystent, potem asystent, a od 1929 jako profesor na Wydziale Grafiki. W 1937 zdobył złoty medal na międzynarodowej wystawie w Paryżu. W tym samym roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego pejzaże otrzymywały liczne wyróżnienia na krajowych i międzynarodowych wystawach. Malarstwo Wojnarskiego to przede wszystkim pejzaże, najczęściej niewielkich formatów, zdradzające duży wpływ szkoły Jana Stanisławskiego. Szczególnie znane są prace graficzne Wojnarskiego, wykonywane najczęściej technikami akwaforty, miedziorytu i litografii. Wykonana w latach 20. XX wieku barwna litografia "Portret własny" znajduje się w zbiorach Muzeum Brytyjskiego. Wiele prac Wojnarskiego znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym w Warszawie. 

Wymiary: 130 x 85 mm, z ramą: 27,5 x 20,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w drewnianą ramkę o falistej powierzchni z kremowym passe partout.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT