Zaloguj

K.SZEWCZENKO (1910-1991) 'Rabin' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-03-27
Numer aukcji:7236560016
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 944 zł

Konstanty Szewczenko (1910 - 1991)

"Stary rabin"

Autentyczny obraz autorstwa znanego, warszawskiego malarza - Konstantego Szewczenki, przedstawiający starego rabina. W poziomej kompozycji autor ukazał starszego mężczyznę w szatach typowych dla przewodników duchownych judaizmu. Rabin ma długą siwą brodę, okulary, na głowie futrzaną czapkę, w dłoniach trzyma otwartą księgę, w której lekturę się zagłębia. Całość umieszczona jest we wnętrzu, rabin siedzi w szerokim fotelu, karty księgi oświetla mu zapalona lampka oliwna po lewej stronie.

Konstanty Szewczenko w swojej twórczości chętnie sięgał po przedstawienia portretowe, w tym także typów semickich, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: olej na płótnie naklejonym na tekturę. Praca sygnowana w lewym, dolnym rogu: "K. SZEWCZENKO" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie pieczęć z Wydziału Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku z 1967 roku (z czasów PRL) zezwalająca na wywóz pracy za granicę.

Konstanty Szewczenko (1910 - 1991) edukację artystyczną rozpoczął w Instytucie Sztuk Plastycznych w Warszawie (1927-1928). Następnie studiował w warszawskiej ASP pod kierunkiem profesorów Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego (1928-32). Malował głównie obrazy sztalugowe - sceny rodzajowe i portrety. Zajmował się również scenografią: w latach 1934-35 współpracował z Teatrem Rozmaitości. Współpracował też z wydawnictwem "Atlas" we Lwowie, a także zamieszczał ilustracje w "Kurierze Porannym". Jest autorem portretów Ignacego Mościckiego, Edwarda Rydza-Śmigłego, stworzył cykl zatytułowany: Polskie typy regionalne oraz Typy semickie. Wystawiał w kraju (1938, Polskie Typy Regionalne, Salon Sztuki, Warszawa; 1947, Wystawa Grupy Artystów Niezależnych) i za granicą (wystawa indywidualna w Galerii G. Tomalskiego w Nowym Jorku, 1964). Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Wojska Polskiego.

Wymiary: 40 x 50 cm, z ramą: 45 x 54,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, profilowaną ramę.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT