Zaloguj

F.M. WYGRZYWALSKI (1875-1944) 'Łódź' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-01
Numer aukcji:7249491935
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 7200 zł

Feliks Michał Wygrzywalski (1875 - 1944)

"Ciągnący łódź"

50 x 70 cm

Autentyczny obraz słynnego, lwowskiego malarza-orientalisty - Feliksa Michała Wygrzywalskiego, przedstawiający scenę z mężczyzną ciągnącym łódź. W poziomej kompozycji autor ukazał rybaka o nagim torsie stojącego po kostki w wodzie i usiłującego wyciągnąć na brzeg morza niewielką łódź za przymocowaną do niej linę. Mężczyzna ukazany jest od tyłu, jego ciało jest napięte od wysiłku, jaki sprawia wydobycie łodzi ze wzburzonych fal i kamieni. Całość oświetlona jest jasnym słońcem. Praca jest niezwykle dynamiczna, ukazuje prawdziwą siłę żywiołu jaką jest wzburzone morze.

Feliks Michał Wygrzywalski stworzył wiele obrazów o tematyce marynistycznej. Do jego ulubionych tematów należały właśnie sceny z rybakami na brzegu morza, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: olej na sklejce. Praca sygnowana monogramem w lewym, dolnym rogu: "F. M. W." (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie autorski opis: "Stwierdzam autentyczność tego obrazu | F. M. Wygrzywalski". Na ramie przedwojenna, galeryjna nalepka z Salonu Sztuki Alfreda Wawrzeckiego - Kraków ul. Wiślna 9.

Feliks Michał Wygrzywalski (1875 - 1944) malarz urodzony w Przemyślu. Gimnazjum ukończył we Lwowie, gdzie uzyskał stypendium na studia w monachijskiej akademii, gdzie studiował w latach 1893-1898, następnie w Paryżu w Académie Julian. W 1900 zamieszkał w Rzymie wraz z żoną włoszką. Stamtąd odbywał dalekie podróże, między innymi do Egiptu. Jako ilustrator współpracował w kilkoma czasopismami, m. in. "Wędrowcem". We Lwowie osiadł na stałe w 1908, gdy otrzymał zamówienie na ozdobienie wnętrz Izby Przemysłowo-Handlowej. Pracował tam jako scenograf i inspektor sceny w Teatrze Miejskim. Projektował kostiumy teatralne i witraże. Tworzył obrazy realistyczne, naturalistyczne o wyrazistym modelunku, nasyconych barwach i śmiałych grach światłocieniowych. Malował głównie tematy morskie, sceny rodzajowe i akty. Po wybuchu rewolucji w 1905 roku ukazywał ludzką pracę, nędzę i strajki. W późniejszym okresie sławę przyniosły mu barwne sceny rodzajowe z kuszącymi kobietami, obrazy haremowe, wizerunki nimf morskich. Oprócz aktów malował również portrety, pejzaże włoskie i ukraińskie.

Wymiary: 50 x 70 cm, z ramą: 67 x 87 cm. Stan zachowania: bardzo dobry (naturalne dla podłoża jakim jest sklejka pionowe spękania; pęknięcia ramy na dolnej i lewej krawędzi). Praca oprawiona w złotą ramę z bogato zdobionymi narożnikami.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT