Zaloguj

J.POTRZEBOWSKI (1921-1974) Kasztanka KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-01
Numer aukcji:7249514410
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1117 zł

Jerzy Potrzebowski (1921 - 1974)

"Kasztanka"

Autentyczna praca autorstwa krakowskiego malarza Jerzego Potrzebowskiego, przedstawiająca głowę kasztanki. Koński łeb został ujęty z profilu, kasztanowa maść wzbogacona jest białą "plamą" wzdłuż nosa zwaną "wąską łysiną". Tło pracy stanowi fragment pejzażu z intensywną zielenią łąk lub zarośli, brzozami w tle i błękitnym niebem. Całość malowana pewnymi i energicznymi pociągnięciami pędzla.

Potrzebowski, który był uczniem m.in. Fryderyka Pautscha w krakowskiej Akademii, bardzo dobrze radził sobie z portretowaniem koni, czego przykładem jest prezentowana praca. Chętnie sięgał po ich wizerunki zarówno w scenach rodzajowych jak i w samodzielnych przedstawieniach.

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana i datowana w lewym, dolnym rogu: "Jerzy Potrzebowski 61" (sygnatura oryginalna, autorska). 

Jerzy Potrzebowski (1921 - 1974) polski malarz. Podczas II wojny światowej działacz konspiracyjny, więzień obozów KL Buchenwald i KL Auschwitz. Studia malarskie w latach 1945-1950 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Fryderyka Pautscha, Ignacego Pieńkowskiego, Zygmunta Radnickiego i Czesława Rzepińskiego. W swojej twórczości formalnie i tematycznie nawiązywał do realistycznego malarstwa przełomu XIX i XX w., malując nastrojowe pejzaże, portrety (w tym liczne portrety dzieci), kwiaty, sceny rodzajowe i batalistyczne. Znane są jego obrazy przedstawiające wyjazdy i powroty z polowania, sanny, zaprzęgi czy walczące koguty. Inspiracje znajdował w literaturze, malując sceny z Trylogii Sienkiewicza (Kmicic w obronie Jana Kazimierza) i w poezji (cykl Zaczarowana dorożka). W roku 1956 został członkiem ogólnopolskiej grupy „Zachęta”. Uczestniczył w wystawach tej grupy oraz w wielu innych wystawach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach. W 1965 nawiązał kontakt z Bohmans Art Gallery w Sztokholmie, a jego prace zaczęły pojawiać się także na wystawach zagranicznych - w Wiedniu, Sztokholmie, Londynie, Nowym Jorku. Jego prace poświęcone pobytowi w niemieckich obozach koncentracyjnych znajdują się w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Wymiary: 55 x 38,5 cm, z ramą: 68 x 51 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w profilowaną ramę w kolorze złota.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT