Zaloguj

Franciszek WÓJCIK (1903-1984) Brzozy KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-02
Numer aukcji:7249986552
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 492 zł

Franciszek Wójcik (1903 - 1984)

"Brzozy"

Autentyczny obraz znanego, zakopiańskiego pejzażysty - Franciszka Wójcika, przedstawiający pejzaż z brzozami. W poziomej kompozycji artysta ujął fragment polany z widocznym w centralnym punkcie brzozowym zagajnikiem. Całość malowana jest dynamiczne, w typowy dla Wójcika sposób, podkreślający pierwsze plany impastami, z rozmytym tłem.

Choć Franciszek Wójcik znany jest głównie z pejzaży tatrzańskich, był bacznym obserwatorem i sprawnie realizował także inne tematy, czego przykładem jest prezentowany widok.

Technika: olej na płótnie naklejonym na tekturę. Praca niesygnowana. Na odwrocie potwierdzenie autentyczności podpisane przez wnuczkę artysty.

Proweniencja: praca pochodzi z kolekcji rodzinnej artysty.

Franciszek Wójcik (1903 - 1984) uczył się w Państwowej Szkole Przemysłowej im. Stanisława Szczepanowskiego we Lwowie, a następnie na krakowskiej Akademii u Kazimierza Sichulskiego, Xawerego Dunikowskiego, Władysława Jarockiego, Wojciecha Weissa, Stanisława Kamockiego. Pierwszą wystawę indywidualną miał w roku 1925 w Kowlu, kolejną zaś w roku 1927 we Lwowie. W roku 1938 ukończył z wyróżnieniem akademię i jako stypendysta rządu włoskiego podjął studia w rzymskiej Accademia di Belle Arti. W Rzymie miał też swoją pierwsza zagraniczną wystawę indywidualną. Naukę miał kontynuować w Paryżu, lecz wybuch II wojny uniemożliwił mu wyjazd. Artysta osiedlił się w Zakopanem, i tam spędził resztę życia. W roku 1945 wstąpił do zakopiańskiego oddziału ZPAP. Wójcik malował pejzaże, portrety, martwe natury utrzymane w konwencji realistycznej. Zajmował się też konserwacją sztuki sakralnej (także złotnictwa). Miał około 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, w tym dwie największe - jubileuszowe z okazji 50-lecia i 60-lecia pracy twórczej. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz muzealnych w kraju i za granicą. Za swoją twórczość był wielokrotnie wyróżniany przez Ministra Kultury i Sztuki oraz Związek Polskich Artystów Plastyków: otrzymał złotą odznakę za szczególny wkład w realizowaniu celów i zadań ZPAP (1976), złotą odznakę za zasługi dla Zakopanego (1978) oraz złotą odznakę za zasługi dla województwa nowosądeckiego (1981). Zmarł 27 stycznia 1984 roku w Zakopanem, i tam został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na "Pęksowym Brzyzku".

Wymiary: 18 x 24 cm, z ramą: 26,5 x 32,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w profilowaną ramę w kolorach złota i srebra.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT