Zaloguj

S.OSTOJA-CHROSTOWSKI (1897-1947)Świt KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-02
Numer aukcji:7251419822
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 125 zł

Stanisław Ostoja-Chrostowski (1897 - 1947)

"Świt lotnictwa"

drzeworyt - 1933 rok

Autentyczna praca znanego, warszawskiego grafika i malarza - Stanisława Ostoi-Chrostowskiego, przedstawiająca samolot w chmurach. W pionowej kompozycji artysta ukazał wznoszący się ponad horyzontem samolot. Maszyna ukazana jest na tle jasnego nieba, promienie słoneczne przebijają się przez gęste chmury skłębione naokoło aeroplanu.

Praca pochodzi z albumu "Ku czci poległych lotników" wydanego w 1933 roku w Warszawie. 

Technika: drzeworyt na papierze. Praca sygnowana monogramem na klocku w prawym, dolnym rogu: "SC" (sygnatura oryginalna, autorska). Poniżej kompozycji opis: "ŚWIT LOTNICTWA.. | DRZEWORYT ST. O. CHROSTOWSKIEGO.".

Stanisław Ostoja-Chrostowski (1897 - 1947) polski rzeźbiarz, malarz i grafik specjalizujący się w drzeworycie pochodzący z Warszawy. Był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej, w 1918 roku przebywał w Moskwie, gdzie został aresztowany przez bolszewików i uwolniony w ramach wymiany więźniów w 1921 roku. Studia malarskie rozpoczął w Moskwie (w latach 1923-1929), naukę kontynuował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Po śmierci Władysława Skoczylasa, objął kierownictwo Katedry Grafiki Artystycznej w 1937 roku. Był członkiem stowarzyszenia "Ryt". Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych drzeworytników okresu międzywojennego. Specjalizował się w grafice użytkowej - projektował winiety, papiery wartościowe, znaczki pocztowe, telegramy, zaproszenia, kartki świąteczne, programy, ale jego największymi pasjami, które przyniosły mu światową sławę, były ilustracje do książek oraz ekslibrisy. Jego prace cechuje wyrafinowana faktura i kompozycja, idylliczny nastrój, skłonność do stylizacji.

Wymiary: 187 x 140 mm (wymiar kompozycji), z ramą: 36 x 29 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w czarną ramkę z ciemnoszarym passe partout.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT