Zaloguj

H. SIEMIRADZKI (1843-1902) 'Dirce' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-05
Numer aukcji:7256922276
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1026 zł

Henryk Siemiradzki (1843 - 1902)

"Dirce chrześcijańska"

Prezent dla członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie

1895 rok

Unikatowy drzeworyt sztorcowy, praca o tematyce typowej dla jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego akademizmu - Henryka Siemiradzkiego, przedstawiająca scenę z Neronem w amfiteatrze. W centrum kompozycji ukazany został martwy, potężny byk z przywiązanym do niego ciałem zamordowanej kobiety. Ciało męczennicy jest nagie i wyidealizowane, nie nosi na sobie żadnych śladów obrażeń (z wyjątkiem otarć od sznurów). Z lewej strony stoi Neron w otoczeniu dworzan, zaś z prawej czarnoskórzy niewolnicy z lektyką i grupa gladiatorów, którzy brali udział w widowisku.

Oryginał obrazu, na podstawie którego powstała prezentowana grafika został ukończony w Rzymie w 1897 roku, wystawiano go m.in. w Petersburgu, gdyż malarz liczył, że zostanie zakupione przez Galerię Tretiakowską. Ostatecznie do transakcji nie doszło, po śmierci artysty wdowa ofiarowała obraz Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie Dirce znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Technika: fotograwiura na papierze. Praca sygnowana na płycie w prawym, dolnym rogu: "HSIEMIRADZKI PINX.A.D.MDCCCXCVII | ROMA". Opisana pod kompozycją: "NAKŁADEM TOW. SZTUK PIĘKNYCH WE LWOWIE | PHOTOGRAWURA R. PAULUSSENA W WIEDNIU" oraz "HENRYK SIEMIRADZKI | NERON W CYRKU | (DIRCE CHRZEŚCIJAŃSKA) | Towarzystwo Przyj. sztuk pięknych w Krakowie Członkom swoim za rok 1899."

Henryk Siemiradzki (1843 - 1902) urodził się w Pieczeniegach koło Charkowa w 1843 roku, zmarł w 1902 roku w Strzałkowie pod Częstochową. W 1864 roku skończył studia przyrodnicze na uniwersytecie w Charkowie i wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Studiował u B.P. Willewaldego i K.B. Wieniga. W 1870 roku otrzymał wielki złoty medal za obraz "Aleksander Wielki i lekarz jego Filip". Akademię ukończył z tytułem "kłassnyj chudożnik" I stopnia. Uzyskał też sześcioletnie stypendium zagraniczne. W 1877 roku za obraz "Pochodnie Nerona" otrzymał tytuł profesora Akademii w Petersburgu. W 1878 roku na Wystawie Światowej w Paryżu otrzymał złoty medal za obraz "Wazon czy kobieta" i francuską legię honorową. Po wystawie w Akademii św. Łukasza w Rzymie król Włoch mianował go komandorem orderu Św. Maurycego i Łazarza oraz otrzymał order Corona d`Italia. W swoich obrazach przedstawiał świat idealnej natury, architektury i idealnych ludzi. Wcieleniem doskonałości i źródłem tematów był dla niego antyk. Często malował obrazy wielopostaciowe. Wiele uwagi poświęcał światłu, atmosferze przestrzennej i pejzażowi oraz dekoracyjnej stronie dzieł.

Wymiary: 370 x 770 mm, z ramą: 63,5 x 98,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w drewnianą ramę o prążkowanej powierzchni z kremowym passe partout.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT