Zaloguj

Jerzy KOSSAK (1886-1955) Napoleon KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-08
Numer aukcji:7258834995
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 12400 zł

Jerzy Kossak (1886 - 1955)

"Wizja Napoleona w odwrocie spod Moskwy"

Autentyczny obraz jednego z najsłynniejszych, polskich malarzy batalistów - Jerzego Kossaka przedstawiający wizję Napoleona. Pokonana armia napoleońska podczas odwrotu spod Moskwy w 1812 roku brnie wśród śniegów i zadymki. Na pierwszym planie widoczna jest grupa postaci na koniach z Napoleonem wpatrzonym w horyzont oraz trzema oficerami jego sztabu. Za nimi na całej szerokości kompozycji ciągnie się kolumna pieszych żołnierzy. Niebo jest zasnute chmurami, zabarwionymi od zachodzącego słońca na  kolor różowy. Wśród chmur widnieje oświetlona jasno głowa Sfinksa, zwrócona w stronę marszu kolumny wojsk. Tą symboliczną wizją artysta przypomina zwycięską kampanię wojsk napoleońskich w Egipcie, przeciwieństwo obecnej klęski kampanii rosyjskiej i odwrotu spod Moskwy.

Ten temat w twórczości Jerzego Kossaka znany jest także pod tytułem "Sen Napoleona o Egipcie"; jego pierwsza wersja powstała w 1913 roku. Bez wątpienia jest to jedna z najsłynniejszych i najbardziej udanych kompozycji w twórczości artysty.

Analogiczne prace z 1923 i 1927 roku są reprodukowane w monografii Kazimierza Olszańskiego pod nr 55 i 56 (por. K. Olszański, Jerzy Kossak, Wrocław 1992).

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana i datowana w lewym, dolnym rogu: "Jerzy Kossak | 1952" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie dwie autorskie pieczęci: "Stwierdzam autentycz | ność tego obrazu | Jerzy Kossak" oraz okrągła pieczątka z herbem Kos i napisem w otoku: "JERZY KOSSAK. Kraków. Pl. Kossaka 4".

Jerzy Kossak (1886 - 1955) polski malarz, syn Wojciecha Kossaka, brat Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.Jerzy Kossak dorastał obserwując pracę swojego dziadka i ojca. Już w dzieciństwie wykazywał spore uzdolnienia plastyczne i był wielką nadzieją dla swojego ojca Wojciecha. Szlifował swój talent w pracowni ojca. Pierwszą wystawę miał 1910 roku w Krakowie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego talent został dostrzeżony, a wystawiony cykl napoleoński zebrał pochlebne opinie. W czasie I wojny światowej służył na froncie włoskim w randze porucznika pułku ułanów austriackich. W okresie międzywojennym malował w pracowni stworzonej przez Wojciecha. Był dwukrotnie żonaty: z pierwszego małżeństwa z ziemianką Ewą Kaplińską miał córkę Marię, z drugiego, z Elżbietą Dzięciołowską-Śmiałowską dwie córki, Glorię i Simonę. Do końca życia mieszkał wraz z drugą żoną i córkami w Kossakówce – rodzinnym domu Kossaków, kupionym jeszcze przez dziadka Juliusza. Od początku swojej drogi artystycznej naśladował ojca, wybierał te same tematy. W okresie służby wojskowej namalował wiele scen o tematyce wojennej. W latach międzywojennych sięgnął do zarzuconego już przez ojca wątku napoleońskiego. Wtedy namalował "Odwrót Napoleona spod Moskwy" (1927), "Bitwę pod piramidami" (1927), "Huzara z koniem w pejzażu zimowym" (1938). Walkę polskich legionów utrwalił na płótnach: "Pościg 6. Pułku Ułanów za bolszewikami" i "Pościg ułanów krechowieckich za bolszewikami", "Majora Edwarda Rydza Śmigłego na czele III Batalionu Pierwszej Brygady Legionów prowadzącego atak na pozycje rosyjskie pod Laskami w dniu 28 października 1914 r.". Nie obca mu była również tematyka folklorystyczna, malował wesela krakowskie i góralskie, sceny polowań (Bieg myśliwych z psami za jeleniem z 1927 r.). Spod jego pędzla wyszło wiele portretów. 

Wymiary: 34 x 48 cm, z ramą: 49 x 64 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w oryginalną, krakowską ramę w kolorze ciemnego złota z bogato zdobionymi narożnikami (tzw. kossakówkę).

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT