Zaloguj

Sylw. SASKI (1863-1954) 'Podhale' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-10
Numer aukcji:7258844639
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 910 zł

Sylweriusz Saski (1863 - 1954)

"Pejzaż Podhalański"

olej na płótnie, 60 x 90 cm

Autentyczny obraz znanego, krakowskiego malarza - Sylweriusza Saskiego, przedstawiający pejzaż podhalański. Na pierwszym planie widoczna jest niebieska wstęga płytkiego potoku płynącego między leśnym zagajnikiem a polem. Przez gałęzie drzew prześwituje drugi plan, który stanowi lekko zamglony, górski pejzaż. Łagodne szczyty rozciągają się warstwowo po prawej stronie kompozycji, a nad nimi widoczne jest pogodne, błękitne niebo z jasnymi, kłębiastymi obłokami. Całość jest bardzo nastrojowa, harmonijna i tchnie z niej miłość, którą artysta żywił do polskich gór.

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana i datowana w prawym, górnym rogu: "Sylw. Saski | 1923" (sygnatura oryginalna, autorska). 

Sylweriusz Saski (1863 - 1954) malarz Tatr. Urodził się w angielskim Notingham. Do kraju wrócił wraz z ojcem z emigracji w roku 1871. Osiedlili się w Krakowie. Tam uczył się malarstwa i rzeźby m. in. u Władysława Łuszczkiewicza w Szkole Sztuk Pięknych począwszy od roku 1884. W 1888 otrzymał srebrny medal za osiągnięcia w szkole i II nagrodę w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych za rzeźbę. W roku 1890 kontynuował naukę w akademii monachijskiej u Ottona Seitza. Po powrocie studiował na Oddziale Kompozycji u Jana Matejki. Studia ukończył ze złotym medalem za obraz "Karciarze wiejscy". Po początkowych sukcesach w okresie studiów cieszył się nadal dużym wzięciem malując sceny rodzajowe z Podhala, pejzaże tatrzańskie, portrety górali w barwnych strojach i tradycyjnie urządzonych domach oraz sceny religijne. Mieszkał w Krakowie i Zakopanem w swojej willi na Toporowej Cyrhli. Dużo wystawiał, w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w latach 1890-1908, tu zorganizowano mu w roku 1929 wystawę zbiorową jego prac; w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w XIX wieku i potem w latach 1923-1930. W tym samym czasie wystawiał nadal w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (1922-1935). W czasie II wojny światowej zamieszkał na stałe na Cyrhli. Dzisiaj jego dzieła znajdują się między innymi w zbiorach Muzeów Narodowych Krakowa i Warszawy, w Muzeum Historycznym m. Krakowa i w Muzeum Tatrzańskim.

Wymiary: 60 x 90 cm, z ramą: 77 x 107 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, krakowską ramę o bogato zdobionych narożnikach.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT