Zaloguj

Julian FAŁAT (1853-1929) 'Bystra' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-08
Numer aukcji:7260822609
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 576 zł

Julian Fałat (1853 - 1929) 

"Klimczok widziany z Bystrej"

Unikatowa grafika - praca o tematyce typowej dla twórczości jednego z najlepszych polskich malarzy - Juliana Fałata, przedstawiająca Klimczok widziany z Bystrej. W poziomej kompozycji artysta ujął pejzaż z wąwozem na pierwszym planie i nielicznymi drzewami rosnącymi wzdłuż górskiego strumienia. Zbocza pagórków po prawej i lewej stronie porośnięte są gęstą trawą. W głębi rozciąga się widok na tytułowy Klimczok, na którego masywem górują kłębiaste chmury.

Klimczok (także Klimczak) - szczyt górski w Beskidzie Śląskim. Przez szczyt biegnie historyczna granica pomiędzy Śląskiem i Małopolską. Jeszcze na początku XIX wieku góra nazywana była Goryczną Skałką lub Skałką. Na zachodnich zboczach góry, tuż pod szczytem, ciągnie się system rowów grzbietowych i rozpadlin skalnych (skąd pierwotna nazwa), w których znajduje się kilka niewielkich jaskiń. Największa z nich, długości 26 m, miała być według lokalnych podań, kryjówką słynnego zbójnika żywiecko-śląskiego pogranicza - Klimczoka. Od jego nazwiska w epoce romantyzmu zapisała się obecna nazwa szczytu.

Praca pochodzi z Teki Autolitografii Czartaka wydanej w 1928 roku, odbitej w Zakładzie A. Pruszyńskiego w Krakowie. Teka opisana w opracowaniu M. Grońskiej "Grafika w książce, tece, albumie" z 1994 roku pod nr 29.

Technika: litografia na papierze. Praca sygnowana i opisana na płycie w lewym, dolnym rogu: "Fałat Bystra".

Julian Fałat (1853 - 1929) malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego, 1869 - 1871 r.), a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (u Alexandra Strähubera i Johanna L. Raaba). W latach 1895 - 1909 piastował stanowisko rektora uczelni krakowskiej. Po studiach wiele podróżował był w Paryżu, Rzymie, Hiszpanii. W 1885r. odbył podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował w Berlinie. Malował akwarele z polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (rok 1886). W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej Akademii. Jego obrazy przedstawiają najczęściej pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe i portrety. W jego pracach można wyczuć wpływ impresjonizmu. Oprócz akwareli używał też farb olejnych i pasteli. W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę, osiadł w swej posiadłości w Bystrej na Śląsku.

Wymiary: 20 x 26 cm, z ramą: 39 x 47,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą, czeczotową ramę z kremowym passe partout.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT