Zaloguj

Tad. WAŚKOWSKI (1883-1966) 'Malarz' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-12
Numer aukcji:7262808491
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1176 zł

Tadeusz Waśkowski (1883 - 1966) 

"Portret malarza"

100 x 69 cm

Autentyczny obraz znanego krakowskiego malarza, kuzyna Stanisława Wyspiańskiego - Tadeusza Waśkowskiego, przedstawiający portret malarza. W pionowej kompozycji autor ukazał postać męską ujętą w półpostaci, en face. Tytułowy malarz ubrany jest w jasną koszulę i niebieską marynarkę, na głowie ma czarny kapelusz z niewielkim rondem. W obu rękach trzyma dwa płótna - zapewne swoje nowe dzieła. Portret został ujęty na bliżej nieokreślonym tle w kolorze różu i pomarańczu.

Tadeusz Waśkowski jako malarz i rysownik skupiał się głównie na przedstawieniach portretowych, ujętych w realistycznej manierze, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana w lewym, dolnym rogu: "Tadeusz | Waśkowski" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie autorski tytuł i opis: "Tadeusz Waśkowski | 'Portret malarza' | olej" oraz ślad po nalepce wystawowej.

Tadeusz Waśkowski (1883 - 1966) krakowski malarz. Wychował się w rodzinie oddanej sztuce, przyjaźniącej się z najwybitniejszymi artystami ówczesnego Krakowa, szczególnie ze Stanisławem Wyspiańskim, który zajmował się edukacją artystyczną młodego Tadeusza i jego brata Antoniego. Kontakt z Wyspiańskim umożliwił mu poznanie środowiska teatralnego Krakowa, co później znalazło swoje odzwierciedlenie w rysunkach portretowych najwybitniejszych osobowości tamtejszej sceny. W 1905 roku Waśkowski podjął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w klasie Józefa Mehoffera. Za swoje prace otrzymywał wówczas wiele nagród i wyróżnień. Równocześnie rozpoczął pracę z młodzieżą jako nauczyciel rysunku. Pedagogika była drugą pasją artysty, której poświęcał się do końca życia. Twórczość Waśkowskiego zdominowały portrety utrzymane w konwencji realistycznej, oszczędnie kreślone prostymi kreskami lub pociągnięciami pędzla. W 1925 roku na wystawie "Maski" zaprezentował - pozytywnie ocieniony przez krytykę - cykl karykaturalnych studiów portretowych o głębokiej charakterystyce psychologicznej. Zarówno przed, jak i po II wojnie światowej, Waśkowski brał udział w wielu wystawach m.in.: w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Lwowie, Łodzi oraz Pittsburgu, Pradze.

Wymiary: 100 x 69 cm, z ramą: 107 x 78 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą, szarą ramę o chropowatej fakturze (rama do konserwacji lub wymiany).

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT