Zaloguj

Fr. TUREK (1882-1947) 'W parku' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-15
Numer aukcji:7274671826
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 420 zł

Franciszek Turek (1882 - 1947)

"W parku - Bielany pod Krakowem"

Autentyczna praca znanego krakowskiego malarza i literata - Franciszka Turka, przedstawiająca pejzaż z podkrakowskich Bielan. W poziomej kompozycji autor ukazał fragment parku z widocznymi krzyżującymi się ścieżkami oraz trawnikami o soczystozielonej barwie. W centralnej części dominuje wysoki dąb o szerokim pniu i rozłożystych konarach skrywając w cieniu część parku z kamienną ławką po lewej stronie. W głębi wyłania się gęsta, parkowa roślinność w pełnym rozkwicie charakterystycznym dla środka lata.

Franciszek Turek specjalizował się w akwarelowym malarstwie pejzażowym, a do jego ulubionych tematów należały widoki Krakowa i podkrakowskich miasteczek, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: akwarela na papierze. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "Fr. Turek | 1623" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie dwie nalepki wystawowe z warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych z Salonu Dorocznego w 1921 roku.

Franciszek Turek (1882 - 1947) Malarz i literat. Początkowo studiował w Państwowej Szkole Przemysłowej w Krakowie, później zaś w tamtejszej Akademii (dyplom w 1907 roku). W latach 1914-16 pełnił funkcję zastępcy komendanta straży zabytków miasta Krakowa. Był współzałożycielem ZPAP, członkiem TPSP oraz zarządu Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Miasta Krakowa. Malował akwarele, rzadziej obrazy olejne, głównie pejzaże górskie oraz widoki starego Krakowa. Tworzył ponadto na podstawie studiów i dokumentów rekonstrukcje dawnego wyglądu zespołów zabytkowych. Jego twórczość jest dość dobrze opracowana (N. Gross, ks. Fr. Turek, Królewski Kraków i żydowski Kazimierz w rysunkach Franciszka Turka, Księgarnia Akademicka 2001). W roku 2001 na wystawie monograficznej w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie została zaprezentowana twórczość artysty. 

 

Wymiary: 42,5 x 32,5 cm, z ramą: 48 x 68 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w przecieraną ramę w kolorze starego złota.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT