Zaloguj

Józef PIENIĄŻEK (1888-1953) 'Dworek' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-18
Numer aukcji:7276557828
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 361.5 zł

Józef Pieniążek (1888-1953)

"Dworek Juliusza Słowackiego"

Autentyczna grafika autorstwa znanego, lwowskiego artysty - Józefa Pieniążka, przedstawiająca dworek Juliusza Słowackiego. W poziomej kompozycji artysta ujął bryłę tradycyjnego, polskiego dworku. Klasycystyczna, parterowa bryła o bielonych ścianach i kolumnowym portyku ukazana została wśród malowniczego ogrodu. Przed domem widoczne są wysokie malwy oraz smukłe drzewa uginające się na wietrze. W oddali po prawej stronie widnieje kościół Jezuitów pw. śś. Ignacego Loyoli i Stanisława Kostki.

Przedstawiony dworek znajdował się w Krzemieńcu i należał do rodziny Salomei - matki Juliusza Słowackiego - to tu w 1809 rok urodził się wieszcz i spędził pierwsze lata swojego życia.

Technika: akwaforta na papierze. Praca sygnowana i datowana na płycie w prawym, dolnym rogu: "FEC. JÓZEF PIENIĄŻEK | 28. VI 1927" oraz opisana w lewym, dolnym rogu: "KRZEMIENIEC | NIEISTNIEJĄCY JUŻ DOM W KTÓRYM | URODZIŁ SIĘ JULIUSZ SŁOWACKI 1809".

Józef Pieniążek (1888 - 1953) Lwowski malarz i grafik, uczeń Władysława Skoczylasa i Leona Wyczółkowskiego. Z inspiracji Wyczółkowskiego od 1925 roku Pieniążek na swych licznych obrazach utrwalał ginące już pozostałości dawnego stroju ludowego i innych zabytków dawnej sztuki (kościoły, kaplice), często na tle krajobrazu. W latach 1925-1938 wystawiał swe prace w Warszawie i Krakowie. Był bliskim przyjacielem Emila Zegadłowicza. Specjalizował się w pejzażu miejskim oraz malarstwie krajobrazowym, był członkiem Związku Polskich Artystów Grafików, grupy Dziesięciu Plastyków i grupy Czartak. Po 1945 roku zamieszkał w Krakowie. Jest cenionym autorem miedziorytów i akwafort (Teka sandomierska, Teka krzemieniecka).

Wymiary: 10 x 15 cm, z ramą: 24 x 29 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w profilowaną ramę z ciemnego drewna z kremowym passe partout.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT