Zaloguj

Ignacy PIEŃKOWSKI (1877-1948) Wawel KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-19
Numer aukcji:7281902193
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 320 zł

Ignacy Pieńkowski (1877 - 1948) 

"Kaplica Zygmuntowska na Wawelu"

Autentyczna praca znanego krakowskiego malarza - Ignacego Pieńkowskiego, przedstawiająca widok na Kaplicę Zygmuntowską przy katedrze wawelskiej w Krakowie. Od lewej strony widoczny jest fragment Kaplicy Wazów, a po środku kompozycji znajduje się tytułowa Kaplica Zygmuntowska, nazywana perłą polskiego renesansu. Wyróżnia ją charakterystyczny, ośmioboczny bęben, na którym umieszczona jest kopuła pokryta złotą blachą ze wzorem rybiej łuski. Początkowo kopuła była kryta miedzianą blachą, wyzłocono ją pod koniec XVI wieku i jest to jedyny tego typu zabytek w Polsce. Po jej prawej stronie widoczna jest Kaplica biskupa Jakuba Zadzika. Skrajnie z prawej strony widać bramę Bartłomieja Berrecciego prowadzącą na dziedziniec arkadowy. Całość została ukazana przez artystę w słonecznej aurze, z błękitnym niebem i długimi cieniami rzucanymi przez budynki.

Ten fragment katedry wawelskiej bardzo często był plenerem malarskim dla artystów z Krakowa, ale także z całej Polski i zagranicy, głównie ze względu na swoją malowniczość i unikatowość, ale także historię. Do artystów, którzy szczególnie umiłowali portretowanie tego zakątka należeli Leon Wyczółkowski i Stanisław Fabijański.

Grafika pochodzi z teki "Kraków" wydanej po 1926 roku, opisanej w opracowaniu M. Grońskiej "Grafika w książce, tece i albumie" wydanej we Wrocławiu w 1994 roku, poz. 28.

Technika: litografia barwna na papierze. Praca sygnowana monogramem na płycie w prawym, dolnym rogu: "I. P.".

Ignacy Pieńkowski (1877 - 1948) malarz, pedagog, scenograf; naukę rozpoczął u Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej (1892-95), a następnie studiował w latach 1895-98 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Teodora Axentowicza, Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. Kontynuował naukę w prywatnej w szkole Stanisława Grocholskiego w Monachium i w Académie Julian oraz Académie Colarossi w Paryżu. Przez rok mieszkał w Rzymie, po czym wrócił do Polski. Ponownie wyjechał do Paryża w 1906 i pozostał tam cztery lata. Po powrocie zamieszkał w Warszawie, gdzie podjął pracę w Szkole Sztuk Pięknych. W czasie I wojny światowej znalazł się w Rosji, a po jej zakończeniu wrócił do Krakowa, gdzie od 1918 objął profesurę w Akademii Sztuk Pięknych. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" biorąc udział w wystawach Towarzystwa. Wystawiał dużo i często m.in. w TPSP w Krakowie, w salonie Aleksandra Krywulta, TZSP i Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie. W roku 1925 odbył podróż do Brazylii. W 1929 otrzymał zloty medal na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Malował portrety, krajobrazy, martwe natury i akty.

Wymiary: 37 x 29,5 cm, z ramą: 46,5 x 40 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą ramę imitującą naturalne drewno z kremowym passe partout.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT