Zaloguj

Jerzy KOSSAK (1886-1955) 'Umizgi' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-19
Numer aukcji:7281946295
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 6500 zł

Jerzy Kossak (1886 - 1955)

"Ułańskie umizgi"

1929 rok

Autentyczny obraz jednego z najsłynniejszych, polskich malarzy batalistów - Jerzego Kossaka przedstawiający umizgi ułańskie. W pionowej kompozycji autora ukazał młodego ułana, najprawdopodobniej należącego do 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego, o czym świadczy złoty kolor otoku przy czapce. Ułan trzyma w objęciach roześmianą dziewczynę wiejską, ubraną w jasną koszulę oraz z granatową chustą na głowie, w ręku trzymającą wiklinowy kosz. Na wesołą parą widoczny jest towarzysz ułana - siwy, osiodłany koń. Całość ukazana jest na łonie natury, wśród zielonego zagajnika z brzozami. 

Jerzy Kossak, podobnie jak jego ojciec Wojciech, chętnie malował wojskowe sceny rodzajowe, najczęściej przedstawiając polskich ułanów podczas odpoczynku lub zabawy, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: olej na płycie. Praca sygnowana i datowana w lewym, dolnym rogu: "Jerzy Kossak | 29." (sygnatura oryginalna, autorska).

Jerzy Kossak (1886 - 1955) polski malarz, syn Wojciecha Kossaka, brat Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.Jerzy Kossak dorastał obserwując pracę swojego dziadka i ojca. Już w dzieciństwie wykazywał spore uzdolnienia plastyczne i był wielką nadzieją dla swojego ojca Wojciecha. Szlifował swój talent w pracowni ojca. Pierwszą wystawę miał 1910 roku w Krakowie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego talent został dostrzeżony, a wystawiony cykl napoleoński zebrał pochlebne opinie. W czasie I wojny światowej służył na froncie włoskim w randze porucznika pułku ułanów austriackich. W okresie międzywojennym malował w pracowni stworzonej przez Wojciecha. Był dwukrotnie żonaty: z pierwszego małżeństwa z ziemianką Ewą Kaplińską miał córkę Marię, z drugiego, z Elżbietą Dzięciołowską-Śmiałowską dwie córki, Glorię i Simonę. Do końca życia mieszkał wraz z drugą żoną i córkami w Kossakówce – rodzinnym domu Kossaków, kupionym jeszcze przez dziadka Juliusza. Od początku swojej drogi artystycznej naśladował ojca, wybierał te same tematy. W okresie służby wojskowej namalował wiele scen o tematyce wojennej. W latach międzywojennych sięgnął do zarzuconego już przez ojca wątku napoleońskiego. Wtedy namalował "Odwrót Napoleona spod Moskwy" (1927), "Bitwę pod piramidami" (1927), "Huzara z koniem w pejzażu zimowym" (1938). Walkę polskich legionów utrwalił na płótnach: "Pościg 6. Pułku Ułanów za bolszewikami" i "Pościg ułanów krechowieckich za bolszewikami", "Majora Edwarda Rydza Śmigłego na czele III Batalionu Pierwszej Brygady Legionów prowadzącego atak na pozycje rosyjskie pod Laskami w dniu 28 października 1914 r.". Nie obca mu była również tematyka folklorystyczna, malował wesela krakowskie i góralskie, sceny polowań (Bieg myśliwych z psami za jeleniem z 1927 r.). Spod jego pędzla wyszło wiele portretów. 

Wymiary: 39,5 x 24 cm (w świetle ramy), z ramą: 40,5 x 35 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, bogato zdobioną ramę z motywami kwiatowymi.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT