Zaloguj

Fr.STAROWIEYSKI (1930-2009) Lichtarz KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-24
Numer aukcji:7287579691
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 565 zł

Franciszek Starowieyski (1930 - 2009)

"Lichtarze"

Autentyczna praca słynnego polskiego surrealisty - Franciszka Starowieyskiego, przedstawiająca szkice lichtarzy. Na kartce w kratkę widocznych jest kilkanaście przykładów świeczników, lamp i kinkietów. Każdy obiekt jest ponumerowany, niektóre dodatkowo mają naniesione wymiary. Większość lichtarzy ma fantazyjną, barokową formę, ale są też przykłady bardziej klasycystyczne i stonowane.

Prezentowana praca jest szkicem ilustracji do książki "Przewodnik zacnego kolekcjonera według Franciszka Starowieyskiego" napisanej przez Izabelę Górnicką-Zdziech. 

Technika: ołówek na papierze. Na odwrocie monogram artysty powtórzony trzykrotnie oraz pieczęć i potwierdzenie autentyczności podpisane przez żonę artysty - Teresę Starowieyską.

Franciszek Starowieyski (1930 - 2009) znany również pod pseudonimem Jan Byk. Malarz, rysownik, grafik, twórca plakatów, barokowej kaligrafii, scenografii teatralnej i telewizyjnej. Studiował malarstwo w ASP w Krakowie w pracowni W. Weissa i A. Marczyńskiego (1949-52), a następnie w ASP w Warszawie w pracowni M. Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Posługiwał się bogatą ornamentacją, posiadał indywidualny system znaków, w którym nierzadko na plan pierwszy wysuwał motyw przemijania. Jeden z "kultowych" polskich artystów współczesnych. Autor licznych plakatów teatralnych i filmowych oraz grafiki książkowej, projektów scenograficznych dla teatrów i telewizji; grafiki artystycznej, malarstwa olejnego i ściennego. Stworzył oryginalny surrealistyczno-groteskowy styl wypowiedzi plastycznej; jego twórczość cechuje ogromna fantazja, rozmach, zmysłowość, fascynacja ciałem człowieka i śmiercią oraz precyzyjny warsztat. Pomysłodawca i realizator spektakli Teatru Rysowania, w czasie których na oczach publiczności powstają wielkoformatowe kompozycje. Znawca i kolekcjoner sztuki, głównie XVII-wiecznej. Przez szereg lat tworzył na przemian w pracowniach w Warszawie i w Paryżu. Zrealizował ponad 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli "polskiej szkoły plakatu". Grał również jako aktor w filmach Andrzeja Wajdy „Danton” i Krzysztofa Zanussiego „Struktura kryształu”. Uczestniczył w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą, m. innymi w: Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, USA, we Włoszech. Był pierwszym Polakiem, który miał indywidualną wystawę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1985).

Wymiary: 20 x 28,5 cm (w świetle passe partout), z ramą: 35,5 x 44 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w białą, przecieraną ramę z ciemnoszarym passe partout.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT